Арсен Аваков: ТВІЙ НОВИЙ ПАСПОРТ – КЛЮЧ ДО ДЕРЖАВНИХ СЕРВІСІВ

Міністр внутрішніх справ України повідомив. що з 1 січня 2016 року Міграційна служба МВС України розпочинає процес введення принципово нових ідентифікацій особистості – пластикових карт з безконтактним електронним носієм, які заміняють діючий сьогодні паспорт у вигляді книжки.

Практично це означає, що з першого робочого дня нового року почнеться тестування системи на масштабах країни, а оформлення посвідчень для громадян розпочнеться з 11 січня 2016 року. Термін оформлення нового документа такий ж, як і старого – 10 робочих днів.

Заміна старого паспорта на нове пластикове свідоцтво – справа абсолютно ДОБРОВІЛЬНО, законом України передбачено 5-річний перехідний період, підкреслив міністр.

Всі державні інститути з нового року будуть приймати як документ, що засвідчує особу всіх видів документів – і книжки та карточки. Однак для активних громадян, які хочуть користуватися сучасними технологіями та мати доступ до нових видів державного сервісу, варто подумати про отримання “електронного ключа до державних послуг”, який згодом стане новим паспортом.

В світі сьогодні дуже багато країн перейшли на цей вид ідентифікації громадян. 16 країн вже ввели ідентифікаційні свідоцтва. Першим в 2000-му році електронними паспортами ввів для своїх жителів Сінгапур, об’єднавшись на одному карті та посвідчення особистості, а також універсальний ключ для держпослуг.

Державний поліграфкомбинат «Україна» розробив зразки, що відповідають усім міжнародним стандартам – говориться в інформаційному бюлетені відомств.

«ПАСПОРТ ГРОМАДЯНИНА УКРАЇНИ З БЕЗКОНТАКТНИМ ЕЛЕКТРОННИМ НОСІЄМ

Паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм у вигляді пластикової картки вводиться в обіг з 01.01:2016 року на заміну діючого зразка паспорту громадянина України в формі паперової книжки.

Виконує основні функції:

  • Ідентифікації
  • Аутентифікації
  • Електронний цифровий підпис.

Пластикова картка має формат ID-1 розміром 54 х 85,6 (±0,75) міліметра та містить безконтактний електронний носій. Відповідає міжнародним рекомендаціям ІСАО та вимогам нормативних документів України у сфері технічного та криптографічного захисту інформації.

Електронний носій – двоядерний чип SLE78CLFX4000P. Концепція цифрового захисту – повністю кодований канал даних, який не залишає нешифрованого тексту. Відповідає вимогам стандарту ISO/IEC 14443А/В, система відкритих ключів безпеки RSA, ЕСС, криптографічні співпроцесори DES, AES.

Ідентифікаційна картка виготовляється з багатошарового полімерного матеріалу (полікарбонат), на який внесення даних здійснюється за технологією лазерного гравіювання.

У дизайні використані головні символи держави: Державний прапор України, Малий Державний герб України, Гімн України.

У правій верхній частині картки оптико-перемінною фарбою (OVI) надруковано спеціальний символ, який свідчить про наявність безконтактного електронного носія.

На лицьовій частині картки розмішено імплантований захисний елемент, виготовлений за технологією DOVID, що має три рівні аутентифікації.

На лицевій частині картки розташовано елемент рельєфно-точкового текстильного шрифту, шо призначений для сприйняття інформації особам з вадами зору.

На зворотній частині картки розмішено спеціальний захисний гравірувальний елемент.

На зворотньому боці міститься оптико-змінне зображення відцифрованого образу обличчя особи та попарно відокремлені цифри року її народження. Машинозчитувана зона відокремлена голографічною стрічкою.

Має вісімнадцять захисних елементів. Термін дії десять років.

Видається виключно Державною Міграційною Службою України».

12370690_945566078866832_6578574282564369952_o

По словам Арсена Авакова, отримати паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм можна в відділі Державної міграційної служби за місцем проживання в перший раз – і в будь-якому відділенні при подальших зверненнях. Фотографія попередньо робити не потрібно – заявник сфотографував співробітника ДМС при оформленні. На новому документі вона буде чорно-біла. При видаленні або пошкодженні карти – алгоритм дії так само, як і при відсутності паспорта старого зразка.

Для захисту інформації на електронному носії використовуються новітні технології. У разі краху або втрати такої паспорти, скористатися ним буде набагато складніше, оскільки зчитування інформації буде здійснюватися єдиною комп’ютерною системою. Процедури надання адміністративних послуг, що передбачають ідентифікацію особистості, стануть простіше і швидше.

На карті можуть бути вказані біометричні дані власника – відбитки пальців та цифровий підпис. Але від цієї можливості можна відмовити – у цьому випадку на карті буде зроблена спеціальна відмітка. Свідчення про національність, приналежності до якої-небудь релігії та місця проживання ID-посвідчення не містить.

За мірою розвитку державних службових послуг, електронні карти будуть отримувати їм доступ. Во все остальное карточка буде аналогом звичайного паспорта.

“За одним виключенням – відомості про сімейний стан вказані на чіпі в електронному вигляді, а на самому карті букви не написані. Так що дівчатам доведеться стати пильнішими”, – підкреслив глава МВС.

На розгляді парламенту зараз знаходиться законопроект, який передбачає видачу нових паспортів, починаючи з 14-ти років строком на 4 роки – на період неповної дієздатності. Тож, ми вважаємо, що з моменту отримання часткової можливості своїми діями придбати і здійснити права та обов’язки, громадянин повинен отримати і можливість доступу до державних служб.

“І на завершення – дуже сподіваюсь (а технічну така можливість ми заклали), що при розвитку сервісних баз поступово в цій карточці-паспорті буде все на чіпі – від соціального страхування та прав пільг до прав на керування автомобілем. Надіюсь, буде дуже зручно” , – заявив Арсен Аваков