Арсен Аваков: Знесення наметів під ВРУ – санкціоновані судом слідчі дії, а не силовий розгін

Міністр внутрішніх справ не вважає демонтаж наметового містечка прихильників екс-президента Грузії Міхеіла Саакашвілі 3 березня 2018 року силовим розгоном мітингувальників. Це було адекватне рішення правоохоронців – розібрати намети, де були знайдені боєприпаси: 9 гранат РГД-5, «коктейлі Молотова» і 5 димових мін.

«Я не думаю, що це називається«силовий розгін ». Коли ви говорите про силове розгоні, вам потрібно подивитися відео 2007 року, коли Саакашвілі розганяв протестуючих в центрі Тбілісі. У Києві були два рішення суду на проведення обшуку і коли в результаті обшуку правоохоронці виявили зброю, то було прийнято рішення не зупинятися на обшуку, а повністю вилучити все, що там знаходиться. Цей вибір був зроблений усвідомлено і це, на мій погляд, адекватне рішення», – зазначив глава МВС.

В результаті обшуку наметового містечка під ВР затримані 117 осіб, які чинили опір поліції, протягом чотирьох годин після встановлення особи майже всі затримані були відпущені. Стосовно двох фігурантів розпочато кримінальне провадження, один оголошений в розшук.

«Всім не сподобалася фотографія, коли три людини стоять в снігу на колінах. Разом з тим, подобається вам чи ні, це прийнята у всьому світі поліцейська практика, коли перед тим як затриманий буде доставлений спецтранспортом в райвідділ, його кладуть на землю обличчям вниз або примушують очікувати, стоячи на колінах або сидячи навпочіпки. Картина негарна, але є й інша сторона: одному поліцейському обпекли обличчя петардою, іншому розбили ніс, а напередодні трьом поліцейським кийками зламали ключиці, вони знаходяться у важкому стані», – повідомив міністр.

Глава МВС підкреслив, що з 117 затриманих мітингувальників – тільки 11 чоловік дійсно є учасниками АТО. Проте з числа поліцейських і нацгардійців, які брали участь в операції під ВР, учасниками АТО є близько 200 чоловік, а понад 100 нагороджені бойовими орденами за проявлену мужність і відвагу під час несення служби в зоні бойових дій на сході України. Таким чином, заяви деяких політиків про «розгін ветеранів» є просто популізм і пересмикування фактів.

Коментуючи репліку журналістів про те, що силовий розгін містечка під Верховною Радою порівнюють з діями попереднього глави МВС Віталія Захарченко під час розгону Майдану, Арсен Аваков назвав це маніпуляціями:

«Я був комендантом Майдану і добре знаю, що таке Майдан, а що таке дане наметове містечко. Я знаходжу неприпустимим, щоб в 100 метрах від ВР в наметах знаходилися бойові гранати, які можуть бути приведені в дію неадекватними людьми. І ті, хто говорить про рішення Захарченко, про кривавий розгін, нехай подивиться відео 2014 року ». – заявив Арсен Аваков.

Довідка:

Хроніка подій під ВР

17 жовтня 2017 року біля стін ВР в Києві зібрався мітинг, в якому взяли участь представники різних політичних сил і громадських організацій з вимогою скасування депутатської недоторканності, створення Антикорупційного суду і введення пропорційної виборчої системи з відкритими списками. Учасники мітингу заявили, що акція безстрокова, і встановили намети.

19 листопада більшість громадських організацій заявили про намір продовжувати протест «іншими методами» і пішли з наметового містечка. У той же час «Рух Нових сил» прийняв рішення продовжувати акцію біля ВР.

Наметове містечко складався з двох частин, одна з них була розташована на проїжджій частині вул. Грушевського, друга – в Маріїнському парку.

27 лютого 2018 року, між учасниками акції біля Верховної Ради і правоохоронцями сталися сутички. Протестуючі кидали в бік правоохоронців вибухові пакети та інші предмети. В результаті 14 правоохоронців отримали поранення, в тому числі тяжкі.

Вранці в суботу, 3 березня, під час проведення слідчих дій в наметовому містечку біля Верховної Ради поліція вилучила предмети, схожі на гранати, а саме: 9 гранат РГД-5, “коктейлі Молотова” і 5 димових мін  – наметове містечко було знесене.