Арсен Аваков: ми шануємо пам’ять героїв, загиблих за суверенітет і цілісність України!
29 Травня 2019Сьогодні, 29 травня, поблизу гори Карачун неподалік Слов’янська представники МВС на чолі з Арсеном Аваковим вшанували пам’ять загиблих нацгвардійців і бійців спецпідрозділів міліції під час аварії вертольота Мі-8 МТ (борт «16»), обстріляного бойовиками 29 травня 2014 року. Серед загиблих був легендарний генерал Сергій Кульчицький.
«Ми сьогодні тут для того, щоб пам’ятати і розуміти, що вони виконували свою роботу і захищали свою країну. Завдяки їм і, таким як вони героям, які воювали чесно, ми сьогодні живемо в єдиній Україні », – заявив міністр.
29 травня 2014 екіпаж вертольота Мі-8 МТ (борт «16») виконував завдання в районі міста Слов’янськ, і після розвантаження продуктів харчування на блокпост і проведення ротації особового складу повертався на базу в Чугуїв. Близько 12:30, при наборі висоти після зльоту з майданчика на горі Карачун, вертоліт був обстріляний з лісосмуги і підбитий бойовиками.
За словами очевидців, ракета потрапила в борт вертольота, після чого він з відірваною хвостовою частиною пролетів ще близько 2 км. Екіпаж до останнього моменту намагався врятувати бойову машину і людей, які перебували на борту. Однак вертоліт вибухнув в повітрі і впав в лісосмугу.
Загинуло 12 осіб, серед яких – генерал-майор Сергій Кульчицький, начальник управління бойової та спеціальної підготовки головного управління Нацгвардії України, перший в історії незалежності України генерал, який загинув під час виконання службових обов’язків.
Напередодні, дізнавшись про план польоту на гору Карачун, Сергій Кульчицький прийняв рішення летіти в розташування своїх бійців. Він вважав за необхідне особисто налагодити взаємодію підрозділу Нацгвардії з ВСУ і підтримати морально-психологічний стан бійців.
Згадуючи подвиг Кульчицького, Арсен Аваков відзначив колосальну роль загиблого генерала і його товаришів по службі в той період, коли країні була необхідно повна мобілізація для відсічі сил агресора.
«Тоді була ситуація, коли солдати і офіцери внутрішніх військ об’єдналися з добровольцями Майдану, щоб разом протистояти проросійській загрозі. Вони всі зібралися в Петрівцях, ситуація була дуже напружена, а Сергій Кульчицький зміг налагодити атмосферу. Тоді і була створена Національна гвардія України. Микола Балан, Степан Полторак і Сергій Кульчицький безпосередньо виконували цю роботу », – підкреслив Арсен Аваков.
Під час аварії врятуватися вдалося лише одному члену екіпажу – другому пілоту капітану Макеєнко, якого вибуховою хвилею викинуло з вертольота до падіння «Мі-8». Сьогодні він згадує:
«Ми виконували завдання за призначенням – доставка продуктів, води, а також ротація особового складу. Склали маршрут перельоту, виконали переліт на гору Карачун, провели там ротацію особового складу, виконали переліт на п’ятий блокпост, а після зльоту пролунав вибух, вертоліт втратив управління – сталася катастрофа, в якій загинули 12 наших військовослужбовців. З сумом висловлюю співчуття рідним загиблих. Вони виконували свій військовий і громадянський обов’язок … »
Пам’ять загиблих вшанували хвилиною мовчання та поіменно згадали всіх, хто назавжди залишився в строю:
«Генерал-майор Сергій Петрович Кульчицький, начальник управління бойової та спеціальної підготовки головного управління Нацгвардії України, перший за всю історію незалежності України генерал, який загинув під час виконання службових обов’язків. Солдат і генерал, людина, яка пішла на фронт разом зі своїми бійцями. І загинув він разом з ними. Це був генерал від Бога.
Сергій Бульдович – полковник, командир екіпажу Мі-8МТ, заступник командира з льотної підготовки Гвардійської авіаційної бази НГУ.
Віталій Курилович – майор, начальник групи бойової та спеціальної підготовки 4-го полку охорони НГУ.
Сергій Кравченко – капітан, старший бортовий технік – інструктор екіпажу вертольота Мі-8МТ вертолітної ескадрильї Гвардійської авіаційної бази НГУ.
Валентин Білошкурський – прапорщик, інструктор (старший кулеметник) відділення кулеметників взводу вогневої підтримки 2-ї роти спецпризначення 8-го ПОП НГУ ( «Ягуар»). Служив за контрактом близько 13 років.
Віктор Липський – прапорщик, інструктор (старший кулеметник) відділення кулеметників взводу вогневої підтримки 2-ї роти спецпризначення 8-го ПОП НГУ ( «Ягуар»). Служив за контрактом майже 12 років.
Петро Безпалько – старший лейтенант міліції, заступник командира взводу спецроти міліції УМВС України в Івано-Франківській області. З 2001 року служив у спецпідрозділі «Беркут», миротворець (Косово, 2004-2005).
Василь Семанюк – старший лейтенант міліції, черговий чергової частини спецроти міліції УМВС України в Івано-Франківській області.
Володимир Шарабуряк – старший прапорщик міліції, командир відділення спецроти міліції УМВС України в Івано-Франківській області.
Володимир Лисенчук – прапорщик міліції, міліціонер спецроти міліції УМВС України в Івано-Франківській області.
Петро Остап’юк – старшина міліції, міліціонер спецроти міліції УМВС України в Івано-Франківській області.
Віктор Яков’як – старший сержант міліції, міліціонер спецроти міліції УМВС України в Івано-Франківській області.
Кожен з них був сильним і самовідданим, присвятив себе небезпечній і героїчній професії – захисту держави»,- зазначив міністр.
На трасі Слов’янськ – Краматорськ неподалік від місця падіння вертольота урочисто відкрили меморіал загиблим. Вшанували їх пам’ять покладанням квітів та молитвою.
У червні 2014 року всі загиблі були нагороджені Орденом «За мужність» I ступеня (посмертно), а генералу Кульчицькому було присвоєно звання «Герой України» (посмертно) з врученням “Золотої Зірки”.
Після загибелі генерала підрозділ НГУ, яке він створив, присвоєно почесну назву – «Батальйон оперативного призначення (резервний батальйон) імені Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького 27 бригади Північного оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України».
Капітан Макеєнко був нагороджений орденом «За мужність» III ступеня, а сьогодні з рук міністра внутрішніх справ отримав відомчу нагороду «Вогнепальна зброя».