Афери з нафтопродуктами – публічне підозра. Арсен Аваков
20 Травня 2014Проміжні результати роботи МВС щодо розслідування кримінальних проваджень за фактами неправомірних дій службових осіб групи компаній “Східно-європейська паливно-енергетична компанія”
Доповідаю Народу України.
Перш за все, хочу доповісти, що в умовах непростої криміногенної ситуації, проведення антитерористичної операції на сході держави, Міністерство продовжує докладати максимальних зусиль для забезпечення повного і неупередженого розслідування злочинної діяльності осіб, які до недавнього часу грабували державу, наживали шалений багатство на тіньових схемах контрабанди та ухилення від сплати податків.
Як я обіцяв раніше, громадянське суспільство буде постійно інформуватися з цих питань в допустимих законом межах.
На сьогодні ми вже маємо достатні підстави для ознайомлення Вас з попередніми результатами роботи МВС щодо розслідування кримінальних проваджень за фактами неправомірних дій службових осіб групи компаній “Східно-європейська паливно-енергетична компанія “, які були підконтрольні відомому всій країні Курченко С.В.
Наслідком достовірно встановлено, що групою компаній “СЄПЕК” протягом останніх двох років на територію держави завезені нафтопродукти на суму 36 мільярдів гривень для їх переробки та подальшого “реекспорту” за кордон.
Безпосередньо нафтопродукти ввозилися на підставі документів підконтрольних Курченко С.В. офшорних компаній, які здійснювали їх придбання у іноземних підприємств – виробників в Білорусії, Росії, Румунії, Болгарії, Греції.
Ввезені нафтопродукти оформлялися в Міндоходов України в режимах “транзит”, “реекспорт”, “митний склад” та розміщувалися під митним контролем на нафтобазах, орендованих підприємствами, які входять в групу компаній СЄПЕК.
Фактично – продукція, завезена на територію України без митного оформлення та сплати податків і зборів зберігалася на нафтобазах в Кіровоградській, Рівненській, Черкаській, Одеській, Київській, Харківській і Хмельницькій областях, з яких в подальшому реалізовувалась вітчизняним підприємствам – Нафтотрейдерам і поширювалася в мережах АЗС.
Оформлення продажів нафтопродуктів трейдерам проводилося шляхом підробки фінансово – господарських документів від осіб компаній групи “СЄПЕК”, які нібито отримували продукцію на підставі безтоварних операцій від фіктивних підприємств з продажу нафтопродуктів.
Після цього кошти за допомогою конвертаційних схем шляхом проведення фінансово-господарських операцій переводилися в «готівку» без сплати ПДВ і інших податків.
Насправді (ліва частина слайда) нафтопродукти відвантажувалися з нафтобаз і нафтопереробного заводу і транспортувалися до споживачів залізничним транспортом, хоча повинні були вивозитися за межі держави.
Все це відбувалося шляхом сприяння і здійснення низки корупційних злочинів вищими посадовими особами державної влади та суб’єктів господарської діяльності, які відігравали істотну роль у злочинній схемі.
З метою укриття злочинної діяльності здійснювався фіктивний вивезення нафтопродуктів шляхом підробки митних декларацій, до яких вносилися недостовірні відомості щодо відвантаження нафтопродуктів з митних складів і нафтопереробного заводу до автомобільних цистерн і їх перевезення під митним контролем до портів Рені та Ізмаїл, де нібито відбувалася «перезавантаження» на морські судна (танкери) і подальше вивезення за межі території України.
В реальності – такі процедури не проводилися.
Всього підприємствами групи СЄПЕК було завезено на територію України понад 5 млн. nонн нафтопродуктів, які були реалізовані на суму понад 36 мільярдів гривень.
Потім, внаслідок незаконної діяльності компаній, які контролював Сергій Курченко, злочинець отримали злочинний дохід майже в 7 мільярдів гривень. У свою чергу, зазначені кошти підлягали сплаті до державного бюджету України.
Останні роки засоби масової інформації переповнені питаннями про те, як 27- річний Сергій Курченко, який починав з менеджера пивної компанії, за короткий період години ставши власником багато мільярдної компанії.
Внаслідок перевірки паливно-енергетичного комплексу, зокрема провідних його приватних структур,
стало зрозуміло, що без сприяння вищого керівництва держави щодо здійснення злочинних дій по контрабанді бензину, невиплату податків і акцизів, в яких неодноразово звинувачувався Курченко, досягти такого “результату” практично неможливо.
Вище описана незаконна схема ввезення і реалізації нафтопродуктів була організована Курченко С.В. (Засновником групи компаній “СЄПЕК”) за сприяння вищих посадових осіб держави: колишнього Міністра доходів і зборів Олександра Клименка, синів колишніх Генерального прокурора України та Президента України Артема Пшонки та Олександра Януковича, які забезпечували “тісну” взаємодію з правоохоронними органами, насамперед працівниками Міндоходов України.
На даний час на території держави проводяться слідчі дії та інші заходи для встановлення способів легалізації коштів, отриманих від незаконної реалізації пального і їх арешту.
Для припинення злочинної діяльності та повернення коштів в державу, вже вилучено та накладено арешти на 80 тис. тонн паливно-мастильних матеріалів. І судячи з усього, це ще не фініш.
В ході обшуків вилучено бухгалтерські документи та комп’ютерна техніка.
Проводяться заходи щодо просікання незаконного переходу права власності на ПАТ “Одеський НПЗ” і ТОВ “Всеукраїнський промисловий союз” до інших суб’єктів господарської діяльності, перед якими нібито є кредиторська заборгованість. Ця схема дуже сумнівна, саме тому слідчі проводять заходи напрямок на викриття шахрайства з метою повернення власності заводу.
Крім цього, судом прийнято рішення про арешт майнового комплексу та земельної ділянки Одеського нафтопереробного заводу і нафтобази ТОВ “Всеукраїнський промисловий союз”, яке вже вступило в законну силу.
Все вищенаведене є публічне підозра, яке буде оформлено процесуально, з відповідними деталями і документами – і буде направлятися в суд.
Розслідування за рядом епізодів триває. Міністерством буде повідомлено про результати подальшої перевірки та розслідування.