Арсен Аваков: МВС виконало всі умови для отримання безвізового режиму з ЄС

Міністр внутрішніх справ України провів зустріч з комісаром Європейського Союзу з питань міграції, внутрішніх справ і громадянства Дімітрісом Аврамопулосом.

Як повідомив глава відомства, МВС виконало всі умови для отримання Україною безвізового режиму з ЄС!

 

Довідка:

 

Безвізовий діалог: виконані умови

Одним з ключових напрямків виконання наших зобов’язань в рамках асоціації Україна – ЄС є практично повне виконання завдань, визначених Планом щодо лібералізації візового режиму.

Зокрема, МВС забезпечено надання доступу в пунктах пропуску на державному кордоні до баз даних Інтерполу, завдяки чому перевірка на кордоні тепер відбувається в режимі реального часу.

Створено інформаційно-комунікаційну інфраструктуру Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами.

Удосконалено інформаційну підсистема «Облік іноземців та біженців».

Одна з наших основних завдань – забезпечити громадян України новими безпечними документами європейського зразка, які відкриють доступ до електронних державних сервісів, і в той же час унеможливлять «крадіжку особистості» громадянина.

З січня 2015 року видаються біометричні паспорти для виїзду за кордон (за цей період оформлено понад 2,8 млн. паспортів, з них – 1,3 млн. біометричних). З 1 січня 2016 року оформляються паспорти громадянина України у формі ID картки (вже оформлено 71 тис. таких паспортів). Можна відзначити, що кількість біометричних паспортів, які оформляються громадянами України, становить понад 70% від загального числа паспортів для виїзду за кордон і паспортів в формі картки, а ID-карток з чіпом – 99%.

Врегульовано питання реагування можливих негативних наслідків зміни імені при оформленні внутрішніх паспортів.

Вжито заходів щодо автоматизації процесів обліку втрачених, викрадених, вилучених, повернутих державі, визнаних недійсними і знищених документів.

Створено контактний інформаційно-аналітичний центр моніторингу міграційних процесів.

Вжито заходів з розробки національної системи ідентифікації громадян України, іноземців та осіб без громадянства.

Забезпечено виконання заходів з адаптації законодавства до норм та стандартів ЄС у сфері надання притулку.

Розроблено та прийнято Кабінетом Міністрів України (розпорядження № 1189 від 23.11.2015) Стратегія розвитку Державної прикордонної служби України.

 Розроблена і прийнята розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №1179 Концепція Державної цільової правоохоронної програми «Облаштування та реконструкція державного кордону на період до 2020 року».

Державною прикордонною службою України у взаємодії з Європейським агентством управління оперативним співробітництвом на зовнішніх кордонах ЄС (FRONTEX) налагоджено обмін інформацією та аналіз ризиків з метою підвищення ефективності охорони державного кордону на ділянках між Україною та країнами ЄС. За сприяння спеціально запрошеного експерта з аналізу ризиків щорічно проводиться аналіз ризиків на східному кордоні ЄС. Також щорічно готуються матеріали для Допомоги за профілем ризиків виявлення жертв торгівлі людьми, який є основою для протидії торгівлі людьми в пунктах пропуску на зовнішніх кордонах ЄС.

На паритетних засадах Адміністрація Держприкордонслужби надала Агентству FRONTEX профіль ризиків щодо незаконного перетину державного кордону в Україну в межах тимчасово окупованих територій України, який високо оцінений експертами Агентства і керівниками європейських прикордонних відомств в 2015 р.

Обмін статистичною інформацією про результати роботи прикордонної служби здійснюється на постійній основі з грудня 2010 року. У 2013 році здійснено перехід на захищену віртуальну платформу для обміну інформацією «Сirkabc», яка є єдиною для всіх країн ЄС. Статистичні форми є уніфікованими для всіх країн-учасниць.

 Умови «майже» виконані:

На завершальному етапі робота з метою укладення Угоди про оперативне співробітництво з Європолом.

На сьогоднішній день проекти Угоди між Україною та Європейським поліцейським офісом про оперативне співробітництво і Меморандуму про взаєморозуміння з питань конфіденційності та забезпечення схоронності інформації пройшли міжвідомче узгодження, а також узгоджені з Європейською Стороною. Тривають внутрішньодержавні процедури для набуття повноважень на їх підписання. Ми очікуємо якнайшвидшого підписання Угоди, що відкриває нові можливості оперативного поліцейського співробітництва.

Проводиться робота по створенню спільних прикордонних і митних контрольно-пропускних пунктів на кордоні з країнами-членами ЄС, а також щодо розширення елементів спільного контролю в пунктах пропуску (на українсько-польському кордоні, а також українсько-угорській та українсько-словацькій ділянках).

Серед питань, які потребують додаткової уваги, необхідність вдосконалення механізму захисту свідків в Україні.

З метою виконання рекомендацій експертів ЄС в рамках безвізового діалогу Міністерством була створена міжвідомча робоча група, учасники якої вивчають європейський досвід і опрацьовують питання визначення оптимальної моделі захисту свідків для України.

У цьому процесі активну участь також беруть експерти Консультативної місії ЄС, за підтримки якої делегація України у складі представників Національної поліції і Служби безпеки беруть участь в 17 конференціях Європолу з питань захисту свідків. За результатами візиту учасниками спільно з іншими членами робочої групи будуть представлені рекомендації для вдосконалення моделі захисту свідків в Україні.

Крім того, ми вітаємо ініціативу Консультативної місії ЄС запросити в Україну спеціального експерта з питань захисту свідків.

Питання інформаційної взаємодії між правоохоронними органами неодноразово піднімалося експертами ЄС. Нещодавно наказом МВС створена міжвідомча група з питань інформатизації. Робочою групою при активному сприянні експертів Консультативній місії ЄС підготовлений проект Концепції інформатизації МВС та інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких координується Міністром, на 2016 – 2020 роки. Концепція спрямована на підвищення ефективності взаємодії органів і впровадження сучасних інформаційних технологій. Відповідно до положень Концепції робоча група розробляє Програму інформатизації.

До питання про міграцію

Статистика міграційної та прикордонної служб показують тенденцію збільшення кількості виявлених незаконних переміщень мігрантів і їх затримання. Всього за 2015 рік виявлено понад 5 тис. нелегальних мігрантів.

Зміна маршрутів незаконних мігрантів на шляху в ЄС зумовило необхідність посилення боротьби з нелегальною міграцією. Так, рішенням уряду збільшена гранична чисельність Державної міграційної служби на 500 чол., ведеться робота з удосконалення законодавства з міграційних питань. Розроблено проект Стратегії державної міграційної політики України на період до 2025 року, яка передбачає перехід від політики реагування на внутрішні та зовнішні чинники в сфері міграції до проактивної політики.

Створено міжвідомчу робочу групу з питань розробки плану дій (т.зв. Emergency Plan) щодо попередження незаконної міграції.

Беручи до уваги значення сфери міграції для співпраці між Україною та ЄС, Європейським Союзом реалізується програма «Сприяння управлінню процесами міграції та притулку в Україні» з загальним фінансуванням з Сторони ЄС 28 млн. євро.