Арсен Аваков щодо 100-річчя створення Державної прикордонної служби України: Вшануємо традиції боротьби за цілісність України!
27 Квітня 2018З метою вшанування учасників боротьби за незалежність і соборність України та «декомунізації» свята Президент України прийняв рішення змінити дату відзначення Дня прикордонників на 30 квітня.
Сьогодні, 27 квітня 2018 року, на Софійській площі в Києві Президент України Петро Порошенко, секретар РНБО Олександр Турчинов, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, голова Держприкордонної служби Петро Цигикал привітали захисників кордону з професійним святом і вручили дипломи 256 випускникам Національної академії державної прикордонної служби ім. Богдана Хмельницького.
«Саме у цей день 100 років тому українські війська, в результаті кривавих, але переможних боїв з більшовицькою Росією вийшли на кордони України та встановили на ньому державні символи. Це була дата перемоги української війська та Держави Україна. Саме тому я прийняв рішення про зміну дати відзначання професійного свята прикордонників. Підписав Указ про встановлення Дня прикордонника 30 квітня на честь сторіччя нашої прикордонної служби. Нова дата має виключно український національний контекст, та стане початком вшанування пам’яті справжніх українських героїв кордону, які прийдуть на заміну старим ідеологічним штампам», – відмітив глава держави.
Сміливість та самопожертва прикордонників, продемонстровані в районі проведення антитерористичної операції, стали прикладом виняткового героїзму і вірності присязі. 70 українських прикордонників загинули в запеклих боях з російськими окупантами. За мужність і героїзм, виявлені в боях з російськими окупантами 825 воїнів-прикордонників удостоєні державних нагород, одного з них відзначено Зіркою Героя України.
Сьогодні Президент України вручив Зірку Героя України рідним полковника Євгена Пікуса, який загинув від кулі снайпера в серпні 2014 року на Луганщині, під час бою з російською диверсійно-розвідувальною групою. Незважаючи на чисельну та технічну перевагу ворога, прикордонники дали відсіч і змусили загарбників відступити.
Під час урочистих заходів Глава держави разом із керівником Державної прикордонної служби вручили дипломи випускникам Національної академії державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького – учасникам бойових дій та випускникам, які закінчили навчання з відзнакою. 256 випускників склали клятву прикордонника і вже готові приступити до виконання свого обов’язку.
«Вітаю вас із успішним закінченням навчання та отриманням першого офіцерського звання. Ви розпочинаєте свою офіцерську службу в непростий для країни час, але випускники Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького завжди були символом честі і доблесті, мужності і вірності військовій присязі, готовими за будь-яких умов стати на захист України», – привітав випускників Президент.
За роки свого існування (26 років) Національна академія підготувала понад 10 тисяч офіцерів. Майже половина з них виконували завдання в районі АТО, більше 40 відзначено державними нагородами.
«Держприкордонслужба не стоїть на одному місці, а постійно й системно реформується, посилює заходи прикордонної безпеки, постійно впроваджує інноваційні технології, протидіє корупції та нелегальній міграції, вдосконалює і спрощує систему перетину державного кордону. Ви першими стоїте на варті та захищаєте кордони нашої держави», – відмітив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
“У цей день в 1918-му році, 100 років тому, українські війська після боїв встановили символи держави на кордоні з Росією. Вшануємо традиції боротьби за цілісність України”, – таким чином Арсен Аваков прокоментував отряд курсантів-прикордонників у реконструйованому однострої сторічної давнини.
Довідка:
*
Нагадаємо, 18 квітня 2018 року Кабінет Міністрів України схвалив рішення про необхідність перенесення Дня прикордонника, оскільки дата 28 травня є датою створення прикордонних військ КДБ СРСР, що є неприйнятним для України в сучасних умовах.
Виходячи з необхідності розглядати свято прикордонників у контексті виключно національної історії, слід зазначити, що згідно із Закондавством України “Захист державного кордону України є невід’ємною частиною загальнодержавної системи забезпечення національної безпеки (Стаття 2 чинного Закону України “Про державний кордон України”).
Пропозиції по перенесенню Дня прикордонника підготувала Адміністрація відомства за узгодженням з Міністерством внутрішніх справ України. Серед варіантів обговорювалося кілька дат, однак найбільш вдалою, на думку колегії Держприкордонслужби, є 30 квітня.
30 квітня 1918 запорожці групи полковника Володимира Сікевича припинили переслідування більшовиків. Саме у цей день 100 років тому українські війська, в результаті масштабних боїв з більшовицькою Росією, вийшли на кордони України та встановили на ньому державні символи.
**
Державна прикордонна служба України (ДПСУ) здійснює ряд заходів для забезпечення ритмічності пропускних операцій та оптимізації контрольних процедур у пунктах пропусках. За чотири роки прикордонники оформили 337,6 млн. осіб та 74,28 млн. транспортних засобів. Традиційно найбільш популярним напрямком для подорожей у громадян залишається Польща, найменш – Словаччина.
Зокрема у 2017 році співробітники прикордонного відомства оформили 97,33 мільйона осіб та 20,85 мільйона транспортних засобів, що на 9% та 2% більше, ніж у 2016 році. З них лінію розмежування на Донбасі перетнуло понад 11,76 мільйона осіб і 1,69 мільйона транспортних засобів, а адміністративний кордон з окупованим Кримом – понад 2,5 мільйона громадян та 409 тисяч авто.
Крім того, у минулому році під час здійснення прикордонного контролю в пунктах пропуску було виявлено та не пропущено в Україну понад 5,1 тисяч потенційних нелегальних мігрантів.
Також ДПСУ ініційовано експеримент щодо розмежування смуг руху транспорту, організовано прикордонний контроль пасажирів під час руху двох швидкісних електропоїздів «Київ-Львів-Перемишль». Крім того, розроблено для впровадження нові технічні принципи контролю, зокрема одна зупинка, контроль громадян без їх виходу із транспортних засобів, поєднано зони прикордонного та митного контролю тощо.
Окремо, для комфорту громадян на сайті Держприкордонслужби створено інтерактивну карту, де можна он-лайн знайти інформацію про завантаженість пунктів пропуску.
З 29 серпня 2015 року Держприкордонслужба також почала використовувати у щоденній діяльності міжнародну базу даних Інтерполу, що дозволяє виявляти міжнародних злочинців, шахраїв, викрадені автомобілі, власників фальшивих документів, які відсутні у відомчій базі. За рік опрацьовано майже 9 тисяч повідомлень по лінії Міжнародної організації кримінальної поліції, з них реалізовано 2 тисячі інформацій щодо конкретних осіб і транспортних засобів
А з 11 червня 2017 року в Україні запроваджений безвізовий режим з країнами Європейського Союзу, що значно спрощує процес перетину державного кордону для українців. За цей час загалом до ЄС у безвізовому порядку прослідувало 483 тисяч громадян України (3% від загальної кількості, 12% – від тих, які прослідували за біометричними паспортами).
Крім того, з 1 січня 2018 року в 157 міжнародних пунктах пропуску у повному обсязі запрацював біометричний контроль для громадян 70 країн, у тому числі Російської Федерації, яку віднесено до категорії ризику. До решти іноземців обов’язкова фіксація біометричних даних застосовується за результатами аналізу та оцінки ризиків.