Арсен Аваков: За рахунок припинення тіньових схем на митниці до бюджету надійде близько 4 млрд. доларів
20 Червня 2018Міністр внутрішніх справ запропонував Уряду схвалити законопроект щодо повернення кримінальної відповідальність за контрабанду товарів в Україні, та терміново надати його на розгляд Верховної Ради. Арсен Аваков зазначив, що відповідна стаття про контрабанду товарів була декриміналізована за часів Януковича, через що держбюджет втрачає мільярди гривень.
«Ми єдина країна в Європі, в якій контрабанда декриміналізована. Ми повинні покласти цьому кінець, розробити і подати відповідний законопроект до Верховної Ради, визначивши контрабанду кримінальним правопорушенням. Наша позиція буде жорсткою, кого б це не стосувалася: моїх однопартійців по фракції, осіб з високих кабінетів Адміністрації Президента чи Уряду, людей в погонах із правоохоронної системи. Український контрабандист раніше думав почнуть «кампанію», за місяць охолонуть… потім ми запрацюємо знову. Цього разу так не буде. Я кажу про це публічно і пропоную спільними зусиллями повернути до кінця цього року державі втрачені кошти», – зауважив Арсен Аваков.
За результатами детального аналізу, МВС України пропонує єдиний механізм комплексних заходів із залученням фахівців Департаменту захисту економіки НПУ, Державної фіскальної служби, Національним антикорупційним бюро України, Генеральної прокуратури та СБУ.
«Вже завтра ми плануємо почати «тиск» на контрабандне середовище, аби залучити додаткові кошти у державний бюджет. Державний бюджет України складає 991 млрд. гривень. План надходжень від митниці – 343. Ми розраховуємо, що за рахунок припинення контрабандних схем до бюджету надійде від 70 – 100 млрд. гривень, це близько 4 млрд. доларів», – повідомив глава МВС.
Найбільш розповсюдженими схемами ухилення від сплати обов’язкових платежів на митницях є:
- ввезення авто на іноземній реєстрації або формально розукомплектованих автомобілів;
- оформлення завантажених транспортних засобів, як порожніх;
- розподілення партій товарів на групи осіб за встановленою нормою безмитного ввезення (так звані «піджаки»);
- «перевантаження товару» – пропуск в режимі «внутрішнього транзиту», ризиковий імпорт;
- «пересорт» та заниження митної вартості;
- необґрунтоване використання резервного (шостого) визначення митної вартості товарів;
- складання адміністративного протоколу на нерезидентів, що в подальшому дає змогу правопорушнику повернути товар за рішенням суду;
- незаконні оборудки із пальним, у т.ч.: зміна кількісних на якісні властивостей товару, розміщення пального на складах без розмитнення, ввезення реактивного палива та його подальше перетворення на сурогат дизельного палива, контрабанда пального в портах.
Втрати бюджету за оцінками експертів відбуваються через:
- контрабанду до 70 млрд. грн;
- офшорні схеми до 65 млрд. грн;
- конвертаційні центри до 15 млрд. грн.
Державною прикордонною службою України вилучено товарів на суму майже 103 млн. гривень.
Відзначимо, Кабінет міністрів затвердив план дій щодо боротьби з контрабандою та тендерними схемами на таможні. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман також підтримав ініціативу голови МВС та відзначав, що весь силовий блок засвідчив повну готовність і рішучість боротьби з контрабандою, адже існування такого ганебного явища руйнує промисловість і впливає на розвиток економіки.
«Наше об’єднання дасть можливість нам жорстко карати всіх тих, хто має відношення до контрабанди починаючи від використання так званих «піджаків» і оформлення вантажу за підробленими документами до використання офшорів для ввезення імпорту без розмитнення. Кожна гривня має бути в бюджеті. Я вважаю, що від Міністерства внутрішніх справ і особисто міністра дуже багато залежить. І я радий, що ми є повними однодумцями щодо наведення порядку в цій сфері», – заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман.