Вступительное слово в ходе круглого стола "НАТО после Бухарестского саммита и роль Украины в европейской безопасности"

Ваші Високоповажності,
Пані та панове,
 
Ми щиро раді вітати Послів держав-членів Організації Північноатлантичного договору на Харківщині. Приїзд керівного органу Альянсу в Україну — визначна подія, яка привернула значну увагу українців.

Сьогодні саме з НАТО, як з політико-безпековим союзом демократичних країн, асоціюється стабільність, мир і міжнародна безпека на широкому Євроатлантичному просторі. Національна безпека України, демократичність її політичного режиму, рівень економічного розвитку, співвідношення між витратами на оборону і здатністю воєнної організації визначальною мірою пов'язана з рівнем стосунків і перспектив у відношенні з міжнародною системою безпеки.

Президент України В.Ющенко неодноразово наголошував, що на сьогодні один з головних українських пріоритетів у сфері зовнішньої політики та політики безпеки — набуття членства в НАТО. На нинішньому етапі Україна зацікавлена у якомога скорішому приєднанні до Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ).

Успішність реалізації цього завдання великою мірою залежить від цілеспрямованої внутрішньої і зовнішньої політики держави. А найголовнішим при цьому є розуміння і підтримка народом цієї політики.

Тому значну роль у цьому процесі відіграє інформаційно-роз'яснювальна робота на загальнодержавному та, що особливо важливо — на регіональному рівні.

Зі свого боку, ми рішуче налаштовані впроваджувати курс Президента на проведення всебічних реформ і демократизувати наше суспільство: так в Харківській обласній бібліотеці та на базі Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна при підтримці Центра інформації та документації НАТО в Україні котрий рік поспіль успішно діють бібліотеки НАТО, де відбувається постійне оновлення інформації щодо діяльності та співробітництва НАТО в Україні. У поєднанні зусиль обласної влади та громадських організацій в Харківській області було реалізовано інформаційно-просвітницький проект "Євроатлантична весна 2008", продовжується реалізація проекту "Жіноча школа НАТО", було проведено низку науково-практичних семінарів з питань євроатлантичної інтеграції. Між представниками учбових закладів, державних і недержавних установ Харківщини та Центром інформації та документації НАТО в Україні проходять постійні консультації та обмін інформацією з актуальних питань євроатлантичної інтеграції України.

У той же час для Харківського регіону з його науково-технічним потенціалом, у тому числі у сфері військово-промислового комплексу, ефекти від співпраці з Альянсом мають позитивний характер та перспективу на майбутнє.

Україна — європейська країна і в її інтересах бути елементом архітектури європейської безпеки, яку уявляє НАТО, і де її життєво важливі інтереси будуть вирішуватись за її участю.

Незважаючи на географічну віддаленість Харківської області від кордонів країн-членів Північноатлантичного Договору, співпраця з вищезгаданими країнами, реалізація спільних проектів є вагомою складовою в питанні міжрегіональної співпраці, яка покликана наближати область до соціальних стандартів регіонів країн ЄС та НАТО. Для Харківщини останнім часом набуває важливості в цьому контексті співробітництво з цими країнами при збереженні балансу у традиційно партнерських відносинах з регіонами суміжної Російської Федерації.

Збалансованість між достатністю оборонних можливостей країни і можливостями запровадження і здійснення соціальних програм забезпечується скороченням національного оборонного потенціалу із переходом водночас до колективного способу його використання. Оборонний потенціал нових членів НАТО, лише за рахунок переходу до колективного способу його використання, збільшився в десятки разів. З іншого боку, аналіз економічних наслідків четвертої (Польща, Угорщина, Чехія, 1999 рік) та п'ятої (Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Словаччина і Словенія, 2004 рік), шостої (Албанія, Хорватія) хвиль розширення НАТО вказує на те, що загальний позитивний економічний розвиток в цих країнах і залучення до них прямих іноземних інвестицій набував значної динаміки одразу ж після прийняття політичного рішення про приєднання країни.

Приєднання України до НАТО тісно, пов'язане також з її прагненнями набути членства в Євросоюзі, оскільки готовність країни взяти на себе зобов'язання у сфері колективної безпеки розглядається європейською спільнотою як реальне прийняття нею спільних цінностей таких як права і свободи людини, демократія, ринкова економіка, свобода слова та інші. Підсумовуючи, хотів би виділити такий ключовий момент;

Для всіх очевидною є необхідність проведення політичної, економічної та воєнної реформ, навіть без приєднання України до політико-безпекового союзу. Але фінансові витрати на оновлення системи національної безпеки у випадку його одноосібного проведення державою незрівнянно вищі, ніж за допомогою майбутніх союзників. Не говорячи вже про накопичений в Європі досвід.

Вступ в НАТО, на прикладі нових країн-членів, переконливо доводить зростання їх оборонного потенціалу після приєднання до сукупного оборонного потенціалу Альянсу, й вивільнення, таким чином, економічних ресурсів на проведення урядами соціальних програм, в тому числі для вступу в ЄС.

Дякую за увагу і бажаю приємного перебування на Харківщині.