Выступление на заседании Координационного совета по подготовке мероприятий в связи с 75-ой годовщиной Голодомора 1932 — 1933 годов в Украине

 

Вельмишановний Вікторе Андрійовичу!
Шановні учасники засідання Координаційної ради!

Спільний біль, спільна пам’ять, спільний обов'язок — саме так ми розуміємо дуже складну й відповідальну роботу над найчорнішими сторінками Історії України.

Голодомор… Для Харківщини — це колосальна трагедія.

Адже саме з Харкова (на той час української столиці) сталінські емісари разом з українськими більшовиками і органами ДПУ та міліції організовували геноцид проти Українського народу.

У 1933 році до складу Харківській області входило 78 районів (крім території нинішньої Харківської, входили також більшість Сумської, Полтавської та деякі райони Київської області).

Неймовірно! Жахливо!.. Але лише за 3 місяці 1933 року в області померло понад 600 тис. чоловік. Рівень смертності у тридцяті роки у Харкові сягав 25 відсотків (%)…

…Обласна державна адміністрація вважає своїм святим обов'язком зробити все можливе, щоб вшанувати пам'ять мільйонів жертв голодомору-геноциду.

По-перше, ми ретельно виявляємо та вивчаємо усі документальні джерела, що розкривають перебіг подій голодомору.

• Велику дослідницьку роботу провів Державний архів області. На виконання доручення Президента України від 21 вересня 2006 року його співробітники склали реєстр архівних фондів меморіального характеру, куди увійшло 444 документи, у тому числі 77 свідчень людей, які пережили голодомор 1932-1933 років.
• Величезний резонанс у суспільстві мала виставка архівних документів "Розсекречена пам'ять". їх надала Служба безпеки України у Харківській області. Ми оприлюднили документальні свідоцтва трагедії, що десятиріччями були таємницею з таємниць. Повірте, я читав ці протоколи допитів, свідчення селян, описи майна… Тисячі сторінок людського горя… Жах, трагедія, радянський апокаліпсис. Це не мої власні емоції, це документальні факти, жахлива правда, написана хімічним олівцем нещасного селянина, в якого забирали останнє…
• В області триває робота над поіменними списками жертв голодомору. Для складання мартирологу вже опрацьовані усі книги реєстрації смертей за 1932 — 1933 роки.
• Одночасно із складанням списків померлих в області продовжувалася робота з пошуку поховань жертв голодоморів. Нині відомо 97 місць поховання жертв голодомору 1932-1933 років у 16 районах області і одне місце масового поховання в м. Харкові. Усі місця поховання утримуються в належному стані. На більшості поховань встановлено пам'ятні знаки (74). Складено перелік пам'ятних знаків. Пошукова робота триває.

Другий напрямок діяльності. Це змістовно й неупереджено донести всю правду про голодомор до всіх верств населення, особливо для молоді.

• У червні 2006 року на виконання доручення Президента України від 12.01.2006р. у приміщенні Харківської державної академії дизайну та мистецтв експонувалася пересувна художньо-документальна виставка "Розгойдані дзвони пам'яті". Захід широко висвітлювався засобами масової інформації, викликав чималий резонанс у місті.
• У рамках виставки було проведено засідання круглого столу за участі дослідників голодоморів, громадян, які пережили ці трагічні події, представників громадськості. На круглому столі відбулась перша презентація книги директора Валківського районного краєзнавчого музею, члена Асоціації дослідників голодоморів в Україні, заслуженого працівника культури Тамара Поліщук "Столиця відчаю".
• В її основу покладено понад 100 спогадів очевидців голодомору у Банківському районі, одному з найбільш постраждалих районів області. Електронний варіант книги розміщений на офіційному сайті облдержадміністрації.
• До речі, всі інформаційні матеріали, пов'язані з голодомором, ми викладаємо на сайт облдержадміністрації.

Про роботу обласного Оргкомітету.

• Оргкомітетом були підготовлені і видані Методичні матеріали для лекторів щодо вивчення проблем голодомору 1932-1933 років в Україні із списком рекомендованої літератури.
• Оргкомітет переглянув великий обсяг кінохроніки та відеофільмів про події голодомору і передав їх обласній державній телерадіокомпанії та шістьом приватним телеканалам. Усі телеканали області надали ефір для показу документальних фільмів "Під знаком біди", "Час темряви", "Чорна земля".
• Харківське обласне телебачення у листопаді 2006 року транслювало із кількох шкіл м. Харкова заходи-реквієми за участі учнів 10-х класів, відкритий урок з історії України "Трагічний рік—1933".
• Відкриті уроки, лінійки пам'яті, виховні заходи, уроки-реквієми "Голодомор — трагедія українського народу в XX столітті", тематичні виставки, лекції, покази художніх та документальних хронікальних фільмів про голодомори і політичні репресії, відбулися в усіх навчальних закладах області.
• Починаючи з листопада 2006 року у школах м. Харкова працює пересувна фотодокументальна виставка Харківського історичного музею, присвячена пам'яті жертв голодоморів і політичних репресій.
• Круглі столи і науково-практичні конференції пройшли у Харківському історичному музеї і в багатьох вищих навчальних закладах. Серед них — регіональна науково-практична конференція "Сторінки пам'яті: трагедія Українського народу 1932-1933 років", на якій було показано документальний фільм "Великий злам" у Харківському регіональному інституті державного управління Національної академії державного управління при Президентові України.

Основні заходи до вшанування пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій пройшли в Молодіжному парку, де за участі керівництва обласної державної адміністрації, обласної ради, представників громадськості відбулося покладання вінків та композицій із житніх і пшеничних колосків до Пам'ятного знака — Хреста жертвам голодомору, а до його підніжжя — горщиків із пшеницею, калиною та свічками, траурний мітинг, хвилина мовчання, акція "Запали свічку!". У заходах у Молодіжному парку взяли участь тисячі жителів м. Харкова та області.

В цей день проведено Скорботну ходу з площі Конституції до Молодіжного парку, яка завершилася біля Хреста жертвам голодомору траурним мітингом та панахидою перед початком акції "Запали свічку!".

У грудні 2006 — березні 2007 року відбулося кілька засідань обласного Організаційного комітету. Пройшло громадське обговорення проекту Обласної програми заходів на вшанування пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій на 2007 — 2008 роки, яка найближчим часом буде розглянута обласною радою.

У ній, зокрема, передбачено виділення коштів на спорудження у м. Харкові Меморіального комплексу жертвам голодомору 1932-1933 років, впорядкування місця поховання жертв голодомору та політичних репресій на території Комсомольського парку у м. Харкові, закладення Калинового гаю біля місця спорудження Меморіального комплексу та інше.

Існують і проблеми. Не знайдено розуміння з Харківською міською радою щодо виділення земельної ділянки для спорудження Меморіального комплексу жертвам голодомору та перейменування вулиць і площ міста, що носять імена осіб, причетних до організації голодомору в Україні.

На жаль, вирішення цих питань перебуває виключно у компетенції органів місцевого самоврядування. Але, … ми будемо працювати! Тому що окремого горя не буває.

Спільний біль, спільна пам'ять, спільний обов'язок — ці слова стосуються не тільки нашого минулого, але й мають сенс у нашому сьогоденні.

Дякую за увагу.