Тезисы выступления председателя облгосадминистрации Арсена АВАКОВА на торжественном собрании, посвященном 10-летию Конституции Украины

Шановні учасники урочистих зборів!

Незалежна Українська держава вже десять років живе згідно з новою Конституцією – актом вищої волі українського народу. Волі, яка визначила історичний вибір українців – жити в суверенній, соборній, демократичній, соціальній, правовій державі.

Століттями найвидатніші науковці України розмірковували про державні механізми й гарантії прав і свобод українського народу.

Прийняття Конституції України – це продовження багатовікової традиції й фундаментальне закріплення історичного вибору людей усіх національностей та народностей, що мешкають в Україні.

Конституція України 1996 року втілила в собі найкращі досягнення вітчизняної та світової конституційної науки. У ній враховані й європейські стандарти демократичної держави, і рівень розвитку українського суспільства.

Уперше в українській історії, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнані найвищими цінностями. Уперше визначені державні механізми, які повинні гарантувати кожному з нас дотримання наших прав.

Конституція України є дуже важливим політико-правовим документом тривалої дії, фундаментом не лише сучасного, а й майбутнього розвитку суспільства, основою його консолідації.

Слід зазначити, що практично немає держав, які б не вносили змін до своїх конституцій.

Разом з тим необхідно враховувати, що будь-які масштабні зміни в Основному Законі країни, пов’язані з організацією та розподілом влади, призводять до певної дестабілізації суспільно-політичної ситуації, гальмують законодавчий процес.

Ось чому їх необхідно вносити якомога рідше. На жаль, останні зміни, внесені до Конституції України, у листопаді-грудні 2004 року, були не в усьому звірені та продумані. У результаті країна виявилася не готовою до переходу до парламентсько-президентської республіки ані з січня 2006 року, ані з початком діяльності знов обраної Верховної Ради України.

З урахуванням недосконалості інших законів, відсутності належного правопорядку й низької правової культури, не слід дивуватися, що почали виявлятися тенденції до поступового формування анархічної моделі політичної системи.

У той же час слід зазначити, що за десять років принципи й норми Конституції поступово втратили декларативність і втілюються в реальне життя суспільства, життя кожної людини. Завдяки реалізації конституційних основ розвитку держави, вдалося значно стабілізувати ситуацію в Україні, розробити механізм ефективного впровадження реформ в економіці, соціальній та гуманітарній сферах.

Результати цієї роботи очевидні на прикладі Харківщини. Сьогодні відбуваються серйозні зміни в структурі економіки, у механізмах керування.

Наведу декілька цифр.

За підсумками розвитку області за перші п’ять місяців 2006 року, можна навести кілька показників, які досить повно відбивають динаміку розвитку економіки із січня до травня.

104,54% – такий результат збільшення промислового виробництва у Харківській області.

За січень-травень 2006 року до бюджету області надійшло 1 мільярд 302 мільйони гривень, при плані в 1 мільярд 248 мільйонів. Таким чином, виконання плану склало 104,3%.

Дисципліна зі збору податей у Харківській області є однією з кращих в Україні, і до цього ми за два останніх роки вже потроху звикли. Надходження податей склало 112% — це один з найкращих показників у країні.

Такі попередні результати роботи області за перші 5 місяців 2006 року. Слід зазначити, що, як правило, показники першого півріччя слабші за показники другого.

Ми враховуємо це і сподіваємося, що в другій половині року область продемонструє ще значніші результати.

Зрушення в економіці дають підстави для якісного оздоровлення соціальної сфери. Так, значно покращилася ситуація з наданням адресної соціальної допомоги. В області своєчасно й у повному обсязі виплачуються пенсії.

Наочно й чітко проводиться лінія, яка надає все більше можливостей кожній людині реалізувати свій підприємницький потенціал. Люди відчувають себе хазяями власної землі, власної роботи, власної долі.

Переконаний, що всі позитивні та негативні зрушення в економічній сфері необхідно розглядати через призму соціальних проблем.

Таким чином, створюється фундамент для реалізації концепції соціальної держави, якою Україна проголошена в Конституції.

Наше завдання – жити за Конституцією, шанувати та зберігати закладені в ній загальнонаціональні цінності, будувати на їхній основі по-справжньому стабільну, правову державу. Державу, у якій влада буде існувати для людей і працювати на їхнє благо, а не навпаки.

Переконаний, що ніхто, крім нас самих, не створить ці умови. Нехай нинішнє свято ще раз нагадає про ці прості, але важливі істини. Нехай воно надасть сил й упевненості в досягненні поставлених цілей.

Нам слід докласти ще багато зусиль для того, щоб в усьому світі наша країна викликала повагу, щоб кожний громадянин нашої країни відчував реальну турботу з боку держави, а всі права й свободи, закріплені в Основному Законі, неухильно дотримувались.

Я впевнений, що наші спільні зусилля не минуть даремно, а плодом співробітництва державних органів, громадського суспільства й усіх українців стане країна, якою ми по праву будемо пишатися.

Як показала вчорашня фантастична перемога нашої збірної по футболу, в нас є й сила, й натхнення, й вдача! Україну чекає впевнене й прекрасне майбутнє!

Зі святом Вас! Здоров’я і щастя Вам і Вашим близьким, успіхів і процвітання!