Оппозиционные фракции просят «Интерпол» отказать правоохранительным органам Украины в организации розыска и задержании Арсена Авакова

Об этом говорится в совместном письме руководителей фракции «БЮТ-Батьківщина» и «НУНС» в Верховной Раде Украины в адрес генерального директора «Интерпола».

Приводим текст обращения полностью:

«Генеральному Секретаріату Міжнародної організації
кримінальної поліції «Інтерпол»

Шановні панове!

31 січня 2012 року Арсена Авакова — керівника Харківської обласної партійної організації опозиційної партії ВО «Батьківщина», колишнього главу Харківської обласної державної адміністрації (2005-2010 рр.) оголошено в міжнародний розшук.

Арсена Авакова, як і Юлію Тимошенко, Юрія Луценка та багатьох інших опозиційних лідерів, обвинувачено за сумнозвісною статтею 365 Кримінального Кодексу України — перевищення влади та службових повноважень. Ця неконкретна стаття КК України була успадкована із законодавства колишнього СРСР. Вона дає можливість оцінювати суто політичні рішення через призму кримінального процесу і використовується нинішньою українською владою для здійснення репресій проти політичних опонентів шляхом вибіркового кримінального переслідування.

Політична вмотивованість кримінального переслідування режимом Януковича колишніх урядовців, зокрема, Юлії Тимошенко, Валерія Іващенка, Богдана Данилишина, Юрія Луценка, Євгена Корнійчука вже визнана урядами США та країн Європейського союзу, міжнародними інституціями та правозахисними організаціями.

Так, 27 грудня 2011 Державний Департамент США висловив розчарування з приводу недотримання принципу верховенства права в українських судах і закликав «уряд України звільнити пані Тимошенко та інших колишніх службовців уряду, які тепер позбавлені волі… Вони повинні мати необмежені можливості брати повну участь у політичному житті, включно із запланованими на наступний рік парламентськими виборами».

У Резолюції Європейського парламенту щодо ситуації в Україні від 27 жовтня 2011 року вказано, що кримінальні процеси проти української опозиції вважаються «актом помсти, або спробою за допомогою кримінальної судимості та ув’язнення членів опозиції завадити їхній участі у парламентських виборах наступного року та президентських виборах 2015 року».

Парламентська Асамблея Ради Європи 26 січня 2012 р. прийняла Резолюцію 1862 (2012) про функціонування демократичних інституцій в Україні. В ній зазначено, що «Статті 364 та 365 Кримінального кодексу України є занадто широкими у застосуванні та, по суті, дозволяють постфактум криміналізацію звичайних політичних рішень. Це суперечить принципу верховенства права та є неприйнятним. … Асамблея закликає українську владу невідкладно внести зміни у ці дві статті Кримінального кодексу у відповідності до стандартів Ради Європи та зняти обвинувачення проти колишніх членів уряду, висунуті за цими статтями.».

Данський Гельсінський комітет з прав людини протягом 2011-2012 рр. неодноразово робив спеціальні доповіді щодо політично вмотивованих кримінальних переслідувань опозиції в Україні. Керівник програми правового моніторингу в Україні Данського Гельсінського комітету з прав людини Мікаел Люнгбо заявив, що він «займався моніторингом чотирьох кримінальних справ проти колишніх членів уряду. Жодна з них не має нічого спільного із боротьбою проти корупції. Натомість є великі підозри, що ці справи — така собі розправа над опозицію».

Враховуючи проблеми із забезпеченням політичних свобод та прав людини в Україні колишньому міністру економіки України Богдану Данилишину 13 січня 2011 року Чеською Республікою було надано політичний притулок.

Для нас є цілком очевидним, що розпочате українською владою кримінальне переслідування Арсена Авакова є не боротьбою зі злочинністю, а намаганням за допомогою правоохоронної системи усунути від суспільної та політичної діяльності відомого опозиційного політика. На прикладі багатьох інших вже ув’язнених колишніх урядовців, ми не маємо жодних сумнівів, що навіть за повної відсутності складу і події вчинення злочину, Арсена Авакова буде заарештовано і, за вказівкою влади, на тривалий термін позбавлено волі. На жаль, саме такою зараз є в Україні практика здійснення судочинства у політично вмотивованих кримінальних справах.

Враховуючи вимоги Загальної декларації ООН з прав людини від 10 грудня 1948 р.:

— кожна людина повинна мати всі права і свободи проголошені цією Декларацією, незалежно від … політичних або інших переконань;

— кожна людина має право на свободу і особисту недоторканість;

— ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання;

оскільки політична вмотивованість кримінального переслідування українською владою Арсена Авакова та інших колишніх високопосадовців — представників опозиції є загальновизнаним у світі фактом;

на підставі ст.ст. 2, 3 та 41 Уставу Міжнародної організації кримінальної поліції «Інтерпол» просимо вас відмовити правоохоронним органам України в організації розшуку та затримання Авакова Арсена Борисовича, 1964 р.н., як особи, щодо якої здійснюється політичне переслідування.

З повагою,

Голова фракції «БЮТ-«Батьківщина» у Верховній Раді України А. Кожем’якін
Голова фракції «Наша Україна-Народна Самооборона» у Верховній Раді України М. Мартиненко
», — говорится в письме.