Поздравление председателя облгосадминистрации Арсена Авакова по случаю 64 годовщины освобождения Харькова от фашистских захватчиков

Дорогі ветерани Другої світової війни, захисники Батьківщини!
 
 
Щиро і сердечно поздоровляю вас зі святом — 64-ою річницею визволення Харкова від фашистських загарбників. Зі священним для нас святом народної гордості й слави народної!
 
Ми знаємо ціну й значення цього вікоплиного подвигу. Пам’ятаємо, що саме наша країна, наша армія, наш воїн завдав нацизму вирішальний та нищівний удар.
 
За волею долі, Харківщина виявилися в епіцентрі самої кривавої війни ХХ століття.
 
Харків став предметом особливого інтересу гітлерівців. У результаті, за оволодіння містом йшла запекла боротьба. Місто двічі переходило з рук у руки, пережило окупацію, голод і руйнування.
 
У період окупації тисячі харків’ян були знищені фашистами тільки через свою національну приналежність. Страшною подією став геноцид єврейського народу й масові вбивства в Дробицькому яру.
 
До моменту звільнення міста було зруйновано 200 тис. квадратних метрів житлової площі, загинула значна частина матеріальних цінностей підприємств Харкова.
 
Більше 400 тисяч харків’ян билися на фронтах Другої світової війни, дві третини з них загинули. Всього за 21 місяць окупації було вбито й замордовано понад 256 тис. наших земляків, 164 тис. вивезені на примусові роботи. З 900 тис. довоєнного населення в місті залишилося 200 тис. чоловік. Загальний матеріальний збиток, нанесений народному господарству Харківщини, установам культури й окремих громадян, склав 33,5 млрд. руб. До 23 серпня 1943 р. — дня звільнення міста — у місті не залишилося діючих підприємств.
 
Проте, саме звідси — з курських, білгородських, харківських, сумських земель — ворог почав "відповзати" у своє лігвище.
 
Попереду було майже два роки важкої війни, але наша армія вже йшла тільки вперед, до Берліна. Вона звільняла міста й села, відкривала ворота концтаборів, несла життя, волю і надію.
 
Наші батьки й діди перебороли нестерпні лихоліття й випробування. Їхній досвід віри, єдності й прагнення до кращого, як ніколи, потрібні нам сьогодні.
 
Дорогі ветерани, працівники тилу, діти тієї страшної війни! Наше покоління пам’ятає й знає — ми ваші боржники. Ми зобов’язані вам усім. І нашим народженням, і нашою долею, свободою й незалежністю нашої Вітчизни. Святий борг кожного харків’янина – зберігати пам’ять про цей великий подвиг. Шанувати його як історію звитяги, високого патріотизму й сили духу.
 
І символічно, що це знаменне свято харків’яни відзначають в переддень найголовнішого свята нашої країни –Дня незалежності. В цю мить ми яскравіше розуміємо, як багато спільного в різних поколіннях громадян нашої країни й пам’ятаємо, що всі ми діти єдиної Батьківщини — України.
 
Зі святом, дорогі друзі!
 

Слава народу-переможцю!