Нацполіція викрила злочинне угрупування – «монополіста» у сфері угонів авто в Україні

Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції, за сприянням СБУ та Генпрокуратури, викрив злочинну схему, за якою в країні декілька років діяло стійке ієрархічне об’єднання, яке спеціалізувалось на угонах дорогих автомобілів зі подальшим поверненням за винагороду. По наявній у слідства на даний момент інформації, угрупування «працювало» у Києві, Львові, Хмельницькому, Житомирі, Івано-Франковської та Рівненської областях. Крім того, тільки у 2016 році і тільки у Києві цією «фірмою» було повернуто за винагороду власникам 67 авто, викрадених іншими злочинними угрупуваннями.

Віддаючи належне кримінальному таланту організатора, хочу розповісти подробнейшие про самого афериста, та про історію створення і трудовий шлях його «підприємства».

Хочу тільки зазначити, що блискуча діяльність аферистів припинена Нацполіцією та зловмисників чекає суд.

Наразі п’ятеро ключових фігурантів затримані по ст. 208, герою та його подільникам оголошено у вчиненні правопорушень, передбачених ст.ст. 255 (Створення злочинної організації), 289 (Незаконне заволодіння транспортним засобом), 190 (Шахрайство), 263 (Незаконне поводження зі зброєю) та 309 (Незаконне зберігання наркотичних засобів без мети збуту) КК України.

Проведено 48 санкціонованих обшуків, під час яких виявлено та долучено до матеріалів справи 8 елітних автомобілів, на яких пересувалися фігуранти, 1 нещодавно викрадений «Мерседес», десятки коштовних годинників, готівкові кошти та цінності, здобуті злочинним шляхом, пристрої для зчитування сигналу з електронного ключа автомобілів, кілька десятків мобільних телефонів, наркотичні речовини та зброю. Накладено арешти на майно затриманих, з метою подальшого задоволення цивільних позовних заяв потерпілих.

Отакий логічний безславний фінал.

* * *

Отож, «засновником» афери виявився киянин 1979 року народження, колишній курсант Академії внутрішніх справ України, виключений з вишу за вживання наркотичних речовин. Він був учасником злочинних у групувань, які займалися розбоями, грабежами та рекетом. У кримінальному світі фігурант відомий на прізвиська «Карп», «Псіх» та «Жид», а по службовим правоохоронним базам проходить за вчинення злочинів майнового характеру, незаконне поводження зі зброєю та зберігання наркотиків. Маючи з підліткового віку кримінальний досвід та однокурсників, які зайняли посади у різних правоохоронних структурах країни, організатор банди угонщиків налагодив зв’язки по обидві сторони закону.

Рівноправним поплічником «герою» став колишній співробітник кримінального блоку Голосіївського райуправління міліції Києва, який займався розкриттям злочинів, пов’язаних з незаконним заволодінням автотранспорту.

Після виходу підполковника міліції на пенсію наприкінці 2013 року, добре володіючи оперативною обстановкою у столиці та підтримуючи тісні зв’язки з працівниками різних правоохоронних структур, останній допоміг «Карпові» втілили в життя наступну ефективну протиправну схему.

Один з організаторів дає наводку на знайомого власника автівки VIР-класу. Виконавці переслідують обраний автомобіль до повної його зупинки. У момент, коли водій виходить з салону машини і направляється до під’їзду будинку, магазину, ресторану, повз нього на максимально короткій відстані проходить один з виконавців – на вигляд звичайний перехожий, щоправда з портфелем-папкою в руках. Насправді – це спеціальне достатньо дороге обладнання (вартістю до 20 тисяч євро) для зчитування інформації з електронного ключа іномарки.

Як тільки ключ зчитано інший виконавець, який знаходиться поблизу автомобіля жертви, отримує сигнал на спеціальний блок. Машина «бачить» начебто свій електронний ключ і розблоковується. 20 секунд і автівкою вже кермує крадій. Зазвичай, викрадену «красуню» відганяють у підготовлене неподалік гаражне приміщення, рідше – у віддалене місце.

Враховуючи, що за допомогою пристрою для перехоплення електронного ключа автомобіль можна завести лише раз, викрадачі, як правило не вимикали мотор, попередньо запасаючись пальним.

В цей час жертва угону вже телефонує на 102, але зазвичай паралельно передзвонює своїм рідним і знайомим, шукаючи серед них допомогу. І, начебто, випадково, в колі цих осіб виявляється чи то «Карп», чи колишній підполковник міліції, які погоджуються, виключно з поваги до потерпілого, виключно з добрих намірів, виключно через надзвичайно впливових людей – допомогти вирішити проблему.

І диво трапляється! Автівку, виявляється, можна повернути негайно, щоправда за «символічну» винагороду – 20-35 тисяч доларів США. Власник розкішної іномарки останньої моделі випуску, не роздумуючи погоджується, і передає готівку а, іноді і ключ від авто, своєму «рятівнику». Не проходить і трьох годин з моменту викрадення, як абсолютно неушкоджений автомобіль повертається до законного господаря.

В результаті – заяву про угон до поліції ніхто не пише, потерпілий не чує себе від щастя і, нічого не підозрюючи, наївно вважає ліпшим другом того, хто повернув йому коштовне майно, а насправді – використав, як сліпе кошеня у своїй же махінації, видуривши при цьому чималі гроші.

Коло вдячних прихильників «благодійника» «Карпа» поширювалося серед діячів культури, спорту, підприємців, політиків, різного рангу посадовців та, навіть, серед кримінальних авторитетів. У яких, до речі, він за тією ж схемою цупив автомобілі та «розводив» на валютний куш. До нього звертались, його рекомендували знайомим, брали за хрещеного батька своїм дітям, запрошували як дорого гостя. Слава афериста зростала, а разом з нею збільшувалась кількість його потенційних «жертв».

Його «бізнес-партнер» підполковник користувався неабияким респектом і серед правоохоронців. В очах колишніх та діючих працівників міліції/поліції пенсіонер, начебто здатний своїми впливовими зв’язками повернути будь-який викрадений автомобіль, був просто героєм: досвідчений опер, авторитет, взірець, який веде спокійний і скромний спосіб життя. Тож у разі угону на території Києва, до нього відразу телефонували розшуківці з проханням поради і допомоги.

На відміну від непоказного пенсіонера «Карп» дозволяв собі і своїй родині життя із шиком: приміром, серед автопарку сім’ї – Мерседес 222 моделі, у дружини фігуранта – Ауді С3″7, за Києвом – дорогий особняк, закордоном теж нерухомість, для дитини – квадроцикл, домашні улюбленці, вартість цуценяти яких – 5 тисяч доларів США, золото, діаманти і подібні «аксесуари» елітного клану.

* * *

За період діяльності злочинна організація стала практично «монополістом» у своєму роді, керуючи 99 відсотками незаконних заволодінь в масштабі України. Конкуренції не могли витримати навіть ОЗГ, очолювані чистим криміналітетом. Адже для так званих «блатних» «Карп» працював начебто під прикриттям правоохоронців, а для останніх – під керівництвом криміналу. Насправді – сам по собі.

Банда угонщиків, налагодивши тісні зв’язки у судовій структурі, СБУ, серед діючих працівників поліції, і відчуваючи свою безкарність настільки ввійшла в раж, що почала викрадати автомобілі у навіть у державних посадовців, серед яких: народні обранці та чиновники з Апарату Президента України.

Як вдалося задокументувати працівникам ДВБ, лише за останні роки зловмисники викрали на території Києва, Львова, Хмельницька, Житомира, Івано-Франківської та Рівненської областей десятки автомобілів марок «Мерседес», «Тайота», «Лексус», «БМВ» престиж-класу, не беручи до уваги невдалі спроби. Сума завданих ними збитків тільки за цей період складає десятки мільйонів гривень.

Крім того, ДВБ відомо, що у 2016 році у Києві було повернуто власникам 67 іномарок (про угони яких було заявлено до поліції), викрадені іншими злочинними угрупуваннями. Чи причетна до їх повернення ОЗГ «Карпа» наразі встановлюється.

* * *

На думку слідства, потерпілих від дій злочинного синдикату набагато більше. Тож аби встановити істинну картину усіх подій за роки існування цього у групування та осіб, які за подібних обставин потрапили у хитросплетену павутину афери і віддали свої кошти шахраям, правоохоронці звертаються з проханням повідомляти про такі факти за контактним номером телефону Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України 098-891-37- 40.

Дякую за службу співробітникам Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, Департаменту карного розшуку, Головного слідчого управління, бійців спецпідрозділу КОРД, та Управлінь НПУ Києва, Львова, Київської, Львівської, Хмельницької, Житомирської та Одеської областей.

Служити та захищати, бути професійними та ефективними у своїй роботі – це мета нашої реформи!