Телепрограмма «Акценты» с Арсеном Аваковым

Добрый вечер. Я Арсен Аваков. В сегодняшней передаче поговорим о ценах на продукты питания, о сельхозпроизводстве, о проблемах ценообразования, о земле.
 
Арсен Аваков. У нас приглашенный гость — Виктор Александрович Зверев, мой заместитель по вопросам сельского хозяйства. Добрый вечер.
 
Виктор Зверев. Всім доброго вечора.
 
Арсен Аваков. Виктор Александрович, у вас на столе хлеб, у вас на столе стоит подсолнечное масло. Это два ключевых продукта, цена на которые очень беспокоят сейчас всех людей, потому что динамика цен на эти два продукта высока. В чём дело?
 
Виктор Зверев. За останній час, дійсно, було зростання цін на олію соняшникову і на продовольче зерно, борошно, особливо це стосується борошна із житнього зерна. І насамперед, це пов’язано з об’єктивними причинами. Мається на увазі світова тенденція зростання цін на цю продукцію. Стосовно соняшнику і соняшникової олії, то світова ціна на них сьогодні б’є всі рекорди. Наприклад, соняшникова олія коштує сьогодні вже більше 1300 доларів за одну тону. Україна, маючи тісні стосунки з світовим ринком, і зрозуміло, що олія, яка виробляється в Україні, експортується за межі держави. Це непогано, тому що це є валютні надходження до країни, це експортний потенціал, і тут поганого нічого немає. Але те, що зростають внутрішні ціни на олію, свідчить про невдалі і малоефективні дії уряду. Тому сьогодні ми маємо таку тенденцію і рівень цін. Особливо це стосується олії соняшникової.
 
Арсен Аваков. На прошлой неделе вы были на совещании в Киеве в Кабинете Министров, на следующей неделе наши представители будут там как раз по вопросам ценообразования. Я знаю, что в Киеве вы имели свою точку зрения, выступали. Что вы советуете нашим чиновникам и что вы предлагаете?
 
Виктор Зверев. Насамперед я пропонував, пропоную і буду цю позицію відстоювати, щоб влада, уряд робили все можливе, а інколи і неможливе для того, щоб рівень доходів наших громадян зростав. Насамперед мається на увазі пенсії, заробітна плата. І мінімальна заробітна плата повинна зростати, і рівень її повинен…
 
Арсен Аваков. Это общие слова. Мы говорим о подорожании подсолнечного масла. Оно существенно подорожало, это заметила каждая хозяйка. Что ждать хозяйке? Какая будет цена подсолнечного масла? Какие меры мы здесь в Харьковской области принимаем? Что зависит от нас, что зависит от Кабинета Министров? Я хотел, чтоб вы дали людям четкую раскладку, чтоб каждый человек знал, чего ожидать на рынке подсолнечного масла, на рынке хлеба и других продуктов питания.
 
Виктор Зверев. В Харківській області діє розпорядження №262, де передбачений граничний рівень торгівельних надбавок на олію соняшникову. Це складає 10% від оптово-відпускної ціни. Це ті важелі, які ми маємо можливість використовувати на рівні області.
 
Що стосується хліба і хлібобулочних виробів. Нагадаю, 15 серпня 2007 року був підписаний меморандум, який мав діяти рік. 12 хлібозаводів і обласна державна адміністрація дійшли до згоди щодо не підвищення цін на соціальні сорти хліба. Але за умов, якщо державний комітет резерву буде виділяти борошно, щоб виробляти хліб соціальних сортів для населення України. На сьогодні ситуація ускладнюється, тому що держкомрезерв призупинив виділення борошна.
 
Арсен Аваков. Надо быть честным, и мы в смущении уже несколько дней. Госкомрезерв прекратил отпускать муку по фиксированным ценам. И, по сути, государство первым нарушило договор.
 
Виктор Зверев. Нам казали, що продовольчого зерна в державному резерві достатньо, але на сьогодні ми його вже не отримуємо, і особливо це стосується борошна житнього. На сьогодні жодної тони ми не отримали.
 
Арсен Аваков. Житнє борошно – це те борошно, з якого випікається хліб.
 
Виктор Зверев. Так. Хліб, який полюбляють харків’яни і не тільки харків’яни. Це хліб з житнього борошна. Сьогодні ще оптова ціна такого хліба складає 2 гривні 40 копійок, але її вже неможливо стримувати.
 
Потрібно бути відвертими і казати правду нашим телеглядачам. Працюють ринкові економічні закони, і якщо підвищилась ціна на борошно житнє, а складовою частиною виробництва такого хліба на 60-70% є саме борошно, то немає можливості стримувати ціни на цей вид хліба.
 
Арсен Аваков. В понеділок ми отримаємо остаточну інформацію, чи будуть з Госкомрезерву ще поставки зерна для наших хлібопекарів, і тоді вже вирішиться доля стабільності ціни. Чи вона буде узгоджена з меморандумом, чи ми повинні будемо сказати, що поставки з Госкомрезерву припинено, і вже буде тільки ринкова ціна.
 
Уявімо найгірше, що дійсно Госкомрезерв підвів нас, і Київ припинив постачати борошно. Чого очікувати людям? Які збільшення цін можуть бути?
 
Виктор Зверев. По-перше, можу запевнити вас і телеглядачів в тому, що в Харківській області достатньо продовольчого зерна для того, щоб забезпечити споживачів. Більш того, у нас продовольчого зерна настільки багато, що на сьогодні елеватори заповнені повністю. Можу сказати, що якщо з державного резерву не буде надходити борошно по фіксованим цінам, то підвищення цін на хліб ми можемо очікувати на рівні 20-30 копійок на 1 кг хлібобулочного виробу.
 
Арсен Аваков. И на ржаные сорта, и на пшеничные?
 
Виктор Зверев. Так.
 
Арсен Аваков. Это не радостная перспектива, от которой, я всё-таки думаю, мы будем как-то уходить, стараясь сохранять какие-то социальные сорта.
 
Теперь что касается подсолнечного масла. Какую динамику здесь ожидать?
 
Виктор Зверев. Сьогодні ціна на соняшникову олію на ринках нашого міста стабілізувалась. Ціна за 1 літр нерафінованої олії в середньому складає 7,5 — 8 грн. На рафіновану олію – 9,15 — 9,50 грн. Це середній рівень цін на цю продукцію як по Україні, так і в Харківській області.
 
Арсен Аваков. І ніякого зростання ви не очікуєте?
 
Виктор Зверев. Вже зростання ніякого не буде, це був пік. Деякі виробники сьогодні вже зменшують відпускну ціну на цю продукцію. Але вона вже не повернеться на той рівень, коли була…
 
Арсен Аваков. Віктор Олександрович, яка ваша порада? Чи купляти масло про запас, чи ні?
 
Виктор Зверев. Ніякого ажіотажного попиту на сьогодні немає, і не повинно бути, тому що тільки в Харківській області отримано врожаю соняшнику на рівні півмільйона тонн. Це дасть можливість виробити більше 200 тис. тонн олії. Нагадую, що потреба Харківської області в соняшниковій олії на рік складає 37 тис тонн. Тобто Харківська область спроможна забезпечити олією соняшниковою 20 млн. жителів нашої держави.
 
Арсен Аваков. Наши зрители, сограждане смотрят нашу передачу и говорят: «Так, минутку. У нас урожай подсолнечника один из наилучших за последние годы». Если не ошибаюсь, за историю наблюдений это чуть ли не самый лучший урожай за всю историю наблюдений, за последние 100 лет. Урожай пшеницы тоже великолепный. И тем не менее, мы сегодня говорим о повышении цены. Почему это происходит?
 
Виктор Зверев. Ми повинні бути відвертими. Нагадаю, вартість мінеральних добрив сьогодні, наприкладаміачної селітри, підвищилась на 400 грн. з кожної тонни. Вибачте, але в складовій частині витрат собівартість виробництва олії і борошна підвищилась. Якщо на борошно – то на 31% в середньому за останні 6 місяців, на олію – десь на 37-40%.
 
Далі. Зростання цін на дизельне пальне. В липні місяці аграрії Харківської області мали можливість купувати дизельне пальне за ціною 3,6-3,7 грн за літр. На сьогодні вже, запропоновано було казахстанське дизельне пальне по 4,59 грн. Всім відомі події на Кременчуцькому нафтопереробному заводі, Лисичанський сьогодні не працює…
 
Арсен Аваков. Я просто обращаю внимание всех, кто сегодня нас смотрит, что на самом деле то, что происходит на рынке с продуктами питания, с топливом, это отголоски той политики правительства, которая проводилась последние несколько месяцев. Мы очень остро критиковали эту политику и в области продуктов сельского хозяйства, и в области топливно-экономической политики. И, может быть, многими это воспринималось как некая политическая риторика. Но на самом деле мы видим, что эта политическая риторика вылилась в очень простую вещь – когда бутылка вот такого масла стала стоить практически на 30% дороже. Сегодня мы стоим перед тем, что хлеб подорожает фактически на 15-20%. Вот, на мой взгляд, конкретные результаты ошибок правительства.
 
Вы, как человек, который занимается сельхозпроизводством, отвечает в области за стабильность этого производства, с одной стороны называете этот год весьма удаченым. И вы, и я констатируем наилучший урожай кукурузы за всю историю наблюдений, наилучший урожай подсолнечника за всю историю наблюдений, прекрасный урожай пшеницы и так дальше, а с другой стороны, мы не можем не обращать внимание, что ценовые «ножницы» бьют по потребителям.
 
Мы с вами, как управленцы, находимся «в вилке». С одной стороны, надо поддержать городского потребителя, который потребляет эти продукты питания. С другой стороны, если цена не будет адекватной, у нас будут погибать производители. Вот эта «вилка», и этот баланс между двумя силами, и должно составлять существо государственной политики. И, к сожалению, государственная политика в этом в очередной раз проиграла. Очень рассчитываем, что политика нового правительства будет более сбалансированной. Но это ещё будет. А сегодня мы имеем факт.
 
Виктор Зверев. Якщо дозволите, Арсене Борисовичу, електрична енергія трохи більше року тому коштувала для сільгосптоваровиробників 24 копійки кіловат. На сьогодні 42 копійки. Тобто на 100% подорожчала електрична енергія для сільгосптоваровиробників! Скажіть будь ласка, яким чином можливо розвивати аграрне виробництво в даному випадку, якщо йде зростання матеріально-технічних ресурсів?!
 
Арсен Аваков. Мы нарисовали достаточно грустную картину о том, что на самом деле это подорожание объективно вытекает из подорожания энергоносителей, удобрений и так дальше. Также мы с вами констатируем, что государство не выполнило демпфирующие функции и не обеспечило плавного вхождения в эти цены. И вы совершенно правильно сказали, что главное для государства – это не ограничивать цены. Их ограничит экономика. А главное – обеспечит доход человеку. Это очень важный тезис. В либеральной экономике — фундаментально: нужно повышать доходы человека, а цены будет устанавливать рынок сам.
 
Виктор Зверев. Для людини важливо ще, скільки грошей у кишені для того, щоб купувати ту чи іншу продукцію. І не потрібно вказувати нашим людям, що їм купувати, по якім цінам і в якій кількості.
 
Арсен Аваков. Продуктовый кризис этого года показывает, что, оказывается, в Госкомрезерве не так много запасов, т.е. мы говорим, что госрезерв практически истощен. Уже сегодня мы знаем точно, что муки ржаной точно нет. И мы с вами знаем, что для того, чтоб выпускать этот хлеб, нужно будет покупать муку по 1,5 грн., это дороже, чем та мука, которой мы сейчас пользуемся на 35 копеек на каждом килограмме. И в этой связи хотелось бы, чтобы и правительство, и мы с вами, составляя план на 2008 год, всё-таки учли эту динамику. И выход только в одном – повышение доходов человека.
 
Потому что хлеб должен стоить столько, сколько он стоит, и масло тоже. А человек должен иметь возможность за свой труд покупать в нужном количестве и то, и другое, и третье.
 
В последнее время у нас повысилась цена на молоко. Как вы это прокомментируете?
 
Виктор Зверев. Це пов’язано, по-перше, зі зменшенням поголів’я дійної череди, це основний аргумент. По-друге, вартість кормів теж підвищилась, і сьогодні вартість фуражного зерна складає більше 1000 грн. за тонну. Це теж впливає на вартість молока і сировини для виробництва молочних продуктів. Ну і те, що на сьогодні підвищений попит на цю продукцію. Наші молокопереробні підприємства не завантажені в повному обсязі, а кожного дня ми реалізовуємо біля 400 тонн молока на молокопереробні підприємства, це теж відображається на собівартості продукції. Тому зараз ціна зростає.
 
Таке саме з м’ясом. Ви пам’ятаєте, коли було неконтрольоване ввезення м’яса через вільні економічні зони, вони негативно вплинули на виробництво м’яса вітчизняних виробників. І ви особисто неодноразово звертались і до уряду, діючого на сьогодні, на превеликий жаль він ще діючий. І не було адекватної реакції щодо звернень про загибель вітчизняної галузі тваринництва. Ці наслідки ми будемо відчувати ще довго.
 
Арсен Аваков. Мы говорим сегодня о ценах, говорим в миноре, потому что о нынешних ценах по-другому говорить нельзя, но функция государственной администрации заключается в том, чтобы ограничить спекуляции. И мы, конечно же, в соответствии с законодательными актами, ограничиваем надбавки на ключевые продукты питания, контролируем и будемконтролировать. Мы говорим сегодня о другом. Мы говорим о том, что тенденции себестоимости сельхозпродукции таковы, что даже граничные надбавки, находящиеся под контролем госадминистрации, не уберегут нас от повышения цен на ключевые товары народного потребления, о которых мы сегодня говорили. Молочные продукты, хлеб, масло и мясные продукты. Это, как говорится, о реалиях нашей сегодняшней жизни.
 
С другой стороны, я хочу поздравить всех тружеников сельского хозяйства. Потому что этот год просто фантастический, на сегодняшний момент мы собрали более 2 млн. 200 тыс. зерновых культур, и у нас кое-где ещё продолжают убирать кукурузу, и, дай Бог, этот показатель будет ещё выше.
 
Об этом мы поговорим во второй части нашей программы: о результатах сельхозгода с главой администрации Волчанского района Виктором Алексеевичем Удодом.
 
Виктор Удод. Підприємства району займаються в основному вирощуванням сільськогосподарських культур. І валовий збір в цьому році складає 122 тис. тонн зерна. Але, нажаль, на сьогодні ми маємо спад цін на сировину сільськогосподарської продукції. Це дуже прикро.
 
Арсен Аваков. 122 тыс. – это не так плохо, это второе место по области.
 
Виктор Удод. Так. Ми сподіваємося, що покращимо відсоток, тому що на сьогоднішній день ще 1000 гектар кукурудзи не вбрано. І ще десь 5 тис. тонн зерна кукурудзи ми плануємо зібрати.
 
Арсен Аваков. Виктор Алексеевич, мы говорили в первой части программы с Виктором Александровичем о балансе соотношения цен. Что делать? Занижать цены сельхозпроизводителям и таким образом удовлетворять ту часть населения, которая живёт в городе и потребляет эту продукцию, либо дать сельхозпроизводителю ту цену, которая подтвердит себестоимость и минимальную доходность сельхозтруда? Ваша оценка. Может быть у нас, извините за такое выражение, «жируют» сельхозпроизводители в этом году?
 
Виктор Удод. Ви знаєте, спілкуючись із керівництвом сільськогосподарських підприємств, я не чув, щоб вони жалілися на те, що ціни на сільськогосподарську продукцію були низькими, як це було у минулих роках. В цьому році почали покупати сільськогосподарську техніку, але зараз, нажаль, ціна на продукцію падає, і ми маємо на сьогодні ціну на зерно кукурудзи 900 грн., коли ще місяць назад вона становила 1100 грн.
 
Арсен Аваков. Это рынок. Произведено больше, поэтому рынок так реагирует. Это нормально.
 
Виктор Удод. Так, я розумію і згоден з вами, але ціна на техніку теж зростає, і ціна на паливно-мастильні матеріали теж зростає. Тому в таких умовах дуже тяжко працювати сільгосптоваровиробникам.
 
Арсен Аваков. Ви вважаєте, що зараз ціни адекватні?
 
Виктор Удод. Ні, не зовсім.
 
Арсен Аваков. Вот мы опять смотрим на два ценовых полюса. С одной стороны глава сельского района, где в основном трудятся производители сельхозпродукции, говорит о том, что цены на сельхозпродукцию всё ещё недостаточны. А с другой стороны, мы с вами, живя в городе, рассуждаем о том, что цены на сельхозпродукцию уже «заоблачные». Вот вам баланс экономики, и мы вынуждены искать этот баланс, и этим вопросам сегодня и посвящена наша передача. С другой стороны, мы с вами, когда говорим об экономике отдельно взятого сельхозпредприятия, сравнивая, скажем, этот год с прошлым, то я по отношению к сельхозпредприятию нахожусь в определенном оптимизме. Потому что, на мой взгляд, бюджеты сельхозпредприятий в этом году вполне приличные.
 
Виктор Удод. Так, Арсене Борисовичу, я, коли говорю про сільгосппродукцію, маю на увазі сировину, а не продукти харчування. Нажаль, продукти харчування, як уже говорив Віктор Олександрович, зараз пішли вгору. Зростають ціни, а сировина падає і товаровиробники не зможуть поповнювати свій бюджет, не зможуть поновити техніку… У наступному році дуже тяжко буде працювати.
 
Арсен Аваков. Я так вам хочу сказать, есть только один выход из такой ситуации. Когда между потреблением и непосредственным производством сырья, как вы выражаетесь, того же зерна, будет минимальная цепочка посредников. И это одна из государственных функций – прозрачная экономика. Поэтому надеюсь, что этот год даст возможность немножко вздохнуть и перевести дух нашим сельхозпредприятиям. Благо в Харьковской области и засуха, и морозы не испортили прекрасного урожая, чего не скажешь о наших соседях. Это дало нам возможность получить ценовые преимущества по всей территории Украины. И, дай Бог, мы всё-таки немножко поднакопим здесь запаса. С другой стороны, вы — глава администрации и занимаетесь не только сельхозпроизводством. Сейчас всех волнует начало отопительного сезона. Кое-где он начался, в отдельных населенных пунктах есть проблемы. Как обстоит ситуация в Волчанском районе?
 
Виктор Удод. Опалювальний сезон ми розпочали вчасно. Згідно вашого розпорядження з 15 вересня у Вовчанському районі було розпочато опалювальний сезон. Підприємства теплопостачання задовго готувалися до включення своїх котелень. І тому була проведена велика робота в цьому напрямку. З 15 вересня, як я вже сказав, ми увімкнули лікарні міста Вовчанська, а також заклади освіти. На сьогоднішній день проблем по теплопостачанню у Вовчанському районі не існує.
 
Арсен Аваков. І зараз немає ніяких скарг, нічого?
 
Виктор Удод. Скарги? Ну, це ж район, Арсене Борисовичу, тому скарги, вони завжди існують. Але ми вчасно на них реагуємо і вирішуємо всі проблеми.
 
Арсен Аваков. Хорошо. Действительно, у нас в Волчанском районе более-менее с пуском тепла благополучно, чего не скажешь, например, о Харьковском районе, где тепло запускается буквально сегодня-завтра, и надеюсь, что произойдет это без приключений.
 
Сегодня я хочу поговорить ещё об одном – о выполнении моего распоряжения о выделении земли для сельской интеллигенции. Виктор Александрович, прошу проинформировать. Сначала дать общую информацию по территории области, и потом, Виктор Алексеевич, прошу, чтобы вы дали информацию по вашему району. Прошу, Виктор Александрович.
 
Виктор Зверев. На 25 жовтня 2007 року подало заявок на отримання земельних ділянок згідно діючого законодавства та вашого розпорядження 4,5 тис громадян. Стільки виявилось бажаючих отримати земельну ділянку. Найбільше це Харківський, Дергачівський і Вовчанський район. До речі, у Вовчанському районі поступило більше 400 заявок. На сьогодні надано, якщо загалом по області, 659 дозволів. В Дергачівському районі більше 40 громадян вже отримали земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства. Це непоганий початок, і я впевнений, що найближчим часом в інших районах ця робота теж буде продовжена, і громадяни отримають згідно діючого законодавства земельні ділянки.
 
Арсен Аваков. То есть 4,5 тысячи работников медицины, образования и социальной сферы у нас подали заявки, и там процесс идёт очень динамично.
 
Волчанский район – один из тех районов, где люди были очень активны. Видимо, та социальная несправедливость в прошлые годы коснулась Волчанского района в значительной степени. Прошу вас, охарактеризуйте ход выполнения этого распоряжения сейчас.
 
Виктор Удод. Так, Арсен Борисович, згідно до вашого розпорядження, ми ведемо таку роботу по Вовчанському району, і на сьогоднішній день поступило заяв від 462 громадян, бажаючих отримати земельну ділянку. 77 громадянам ми надали дозвіл на виготовлення технічної документації. Над рештою заяв ми зараз працюємо.
 
Арсен Аваков. А які складнощі там виникають? Чому ви у повному обсязі не вправляєтесь?
 
Виктор Удод. Складнощі, в першу чергу, і це люди повинні розуміти, що надаючи заяву до райдержадміністрації на отримання земельної ділянки, вони повинні оплатити всі роботи, які будуть пов’язані із виділенням цієї земельної ділянки.
 
Арсен Аваков. Це великі гроші?
 
Виктор Удод. Так. Десь 180 грн.
 
Арсен Аваков. 180 грн. за 1,5 гектара земли – это всё-таки достаточно адекватная цена. Человек получает на руки четкую бумагу, в которой за ним закреплена государственная земля, которая в ближайшее время фактически перейдёт в его собственность. Это адекватное вложение. И надо это людям четко разъяснять.
 
Виктор Удод. Також ми спостерігаємо, що деякі голови сільських громад слабше ведуть цю роботу, ми їм допомагаємо, надаємо інформацію, публікуємо це в пресі. Я думаю, що до кінця цього року ми цю роботу зробимо.
 
Арсен Аваков. Прекрасно. Я надеюсь, что это будет большой позитивный шаг в вашей и моей работе.
 

А я хочу сказать всем харьковчанам, что, несмотря на то, что наступила, наконец, настоящая осень, и на улице дождит, и это немножко влияет на настроение, тем не менее, оставайтесь оптимистами! Придёт весна!