Телепрограмма «Акценты» с Арсеном Аваковым

Добрый вечер! Я — Арсен Аваков и снова в прямом эфире программа «Акценты». После летнего перерыва мы снова вместе. Заканчиваются отпуска, заканчивается лето, и все мы настраиваемся на новую напряженную и результативную работу. Надеюсь, вы хорошо отдохнули.

Эта передача выходит в эфир в праздничные дни. Я всех поздравляю с Днем освобождения Харькова и Днем Независимости Украины. Пятнадцать лет — немалый срок. Сегодня утром в поселке Коломак, центре одноименного района Харьковской области, мы заложили камень в основание памятника одному из самых известных украинских гетманов Ивану Степановичу Мазепе. Почему мы будем возводить монумент этому человеку? Кто он — Иван Мазепа: провокатор и предатель, как нас учила пропаганда советских времен, или же патриот и видный государственный деятель? Сегодня я пригласил в студию Алексея Артемовича Шинкаренко — историка, учителя, краеведа. Думаю, что Алексей Артемович поможет нам разобраться в этом вопросе.

Алексей Шинкаренко. Доброго вечора, шановні телеглядачі. Я — Шинкаренко Олексій Артемович, вчитель історії, краєзнавець селища Коломак. Користуючись нагодою, вітаю всіх жителів Слобожанщини, жителів Харкова, жителів Коломацького району з великим святом Дня Незалежності України. Харків'ян особливо вітаю з Днем визволення рідного міста Харкова, і бажаю вам, вашим сім'ям всього найкращого, благополучного життя.
Сьогодні в Коломаку відбувалося закладення каменю на місці спорудження пам'ятника видатному державному діячу, одному із самих славних гетьманів України Івану Степановичу Мазепі. Мазепа — особлива історична особа, він продовжував розвивати і зміцнювати українську державу, основи якої заклав Богдан Хмельницький. До цього часу гостро стоїть питання — хто він Іван Мазепа: зрадник, запроданець, недруг Росії, чи може справді великий діяч? Ні, Мазепа не був зрадником! Мазепа не був ворогом Росії й тим більше російського народу! Мазепа завжди виступав за дружбу з Росією і російським народом. За це його цінував і сам Петро Перший.

Арсен Аваков. В якому році Мазепа став гетьманом?

Алексей Шинкаренко. В 1687-му. Його обрали гетьманом на Коломацькій козацькій раді. Це відбулося в момент, коли російське стотисячне військо під командуванням князя Голіцина і українське військо, яким керував тодішній гетьман Іван Самойлович, вернулися з невдалого кримського походу і стали на берегах ріки Коломак, якраз біля нинішнього селища Коломак.

Арсен Аваков. Як чудово — не в Харкові, а в Коломаці стали.

Алексей Шинкаренко. Це для нас честь і гордість! Саме на Слобожанській землі. Доречи, слобожанські полки теж брали участь у поході проти Криму. Нажаль, похід був невдалий, і військо змушено було повернутися. І ось тут українська козацька старшина і вирішила обрати нового гетьмана. Доля як раз визначила особу — Іван Степанович Мазепа. Це була розумна, вольова, дуже грамотна людина. Мазепа володів кількома мовами, крім російської і української мов, знав німецьку, французьку, італійську, вільно говорив татарською, знав латинську мову. Це була мудра людина, далекоглядний політик. Мазепа орієнтувався на Росію і зміцнював дружбу з російським народом. І, якщо він відступив, то це не його вина. Саме Петро Перший став на шлях руйнування української економіки. Саме тоді здійснювалися утиски українського населення. Іван Мазепа не порушив тодішнього неписаного правила, яке існувало в Європі — васал завжди мав право обирати свого сюзерена. І коли Петро Перший почав утискувати права й вольності українського народу, Мазепа зробив свій вибір, і це не є зрадою. А в 1711 році, коли Петро Перший здійснив невдалий похід проти Туреччини на територію Волощини й зазнав поразки, то молдавський король Кантемір і його наближені покинули батьківщину і пішли разом з Петром і стали його союзниками. Саме тут у нас на Слобожанщині Петро Перший роздав їм маєтки, землі. І це не вважалося зрадою, а було нормою політичного життя і міждержавних відносин. Іван Мазепа дуже багато дбав про український народ. Крім того, що він був розумним гнучким політиком, він був прекрасним меценатом й будував церкви, відкривав школи, шпиталі. Він особливо піклувався про Києво-Могилянську академію, був дуже багатий й не жалів своїх грошей.

Арсен Аваков. Скажіть, чому так сталося, що лише сьогодні ми вперше в Україні відкрили пам'ятний знак Івану Мазепі, а до того ніде навіть могильної плити не було?

Алексей Шинкаренко. В радянські часи, як і в дореволюційні, Мазепу зображували в історичній літературі і взагалі в громадському і політичному житті як зрадника, але це не так. І якби він був зрадником, думаю, ви, Арсен Борисович, не підтримали б нашу ідею поставити йому у Коломаці пам'ятник.

Арсен Аваков. Алексей Артемович, с вашей помощью мне удалось понять, каким человеком был Иван Мазепа. Именно поэтому я пригласил вас в студию, чтобы как можно больше людей узнали об этой исторической личности.

Алексей Шинкаренко. Спасибі. Іван Мазепа дуже багато турбувався про український народ. Він говорив, що поступає так, як велить йому совість, заради свого народу. Пилип Орлик під час його похорон говорив: «Цей великий і славний муж, який на старі літа залишився без нащадків і з великим майном, жертвував усім заради свободи своєї Батьківщини». Він міг звільнитися всього найдорожчого на цей землі заради блага рідного краю. І ми сьогодні вшановуємо його пам'ять. Для нас сьогодні найголовніше позбутися у свідомості наших людей отой негативної парадигми, яка робить його зрадником. Найнеобхідніше сьогодні сформувати у свідомості людей віру в те, що Іван Мазепа був патріотом України, вірно служив народові й був великим державним діячем, якого визнавали тодішні європейські політичні діячі.

Арсен Аваков. Спасибо вам, Алексей Артемович!
Хочу сообщить нашим зрителям, что памятник Ивану Мазепе будет открыт 25 июля 2007 года. Надеюсь, с помощью телевидения мы сможем более обстоятельно рассказать харьковчанам об этом человеке.

Алексей Шинкаренко. Арсен Борисович, спасибо вам за поддержку и понимание. Всего доброго.

Арсен Аваков. Уважаемые телезрители, не могу не сказать вам о том, что в Киеве завершила работу выставка «Барвиста Україна-2006». В прошлом году харьковские предприятия были триумфально представлены на этой выставке. В нынешнем году Харьковщина тоже выглядела достойно. Пред вами золотой кубок за первое место в номинации «Регион-лидер по производству лучших отечественных товаров». Таких кубков в Украине всего три. Они вручены представителям города Киева, Харьковской и Днепропетровской областей. Харьковщина получила диплом региона-лидера, и я очень этим горжусь.

А теперь о кадровых вопросах. Понимаю, что многие из вас ожидают комментариев по поводу ряда кадровых изменений в органах государственной власти и органах управления. Но это тема не сегодняшней передачи. Сегодня я хочу сообщить о новых назначениях, которые состоялись в государственной областной администрации за последние полтора месяца. Представляю вам Леонида Анатольевича Мазуренко, который назначен главой Боровской райгосадминистрации.

Леонид Мазуренко. Дякую, Арсене Борисовичу. Перш за все, хочу усіх привітати з Днем Незалежності України. Тепер декілька слів про себе. Я почав свою роботу в Кегичівському районі 25 років назад, працюючи другим секретарем райкому партії. Потім працював головою Кегичівської державної адміністрації. Останнє місто роботи — помічник Президента, директор з капітального будівництва агрофірми «Сади України».
Про ситуацію в районі. Урожай в цьому році був зібраний за 16 робочих днів. Але мене він не радує, тому що врожайність склала лише 19,6 центнерів з кожного гектару. Це нижче середньообласної врожайності.

Арсен Аваков. Чому так склалося?

Леонид Мазуренко. Причин багато, у тому числі складні кліматичні умови. Але ми ставимо перед собою задачу високоефективно використовувати кожен гектар землі. Якщо ми цього доб'ємося, то врожайності нижче середньої в районі взагалі не буде. Це перше. Друге, ми повинні використовувати всі природні багатства, які є на території району. А це Оскільське водосховище, прекрасні ліси. І ми будемо робити все, для того щоб ефективно використовувати це для наповнення нашого місцевого бюджету. Тому що за рахунок місцевого бюджету ми утримуємо велику соціальну інфраструктуру. А це вкрай необхідно, що зберегти кожний дитячий садок, підвести газ до школи, зберегти бібліотеку, будинок культури.

Арсен Аваков. Желаю вам успешной работы! И — ваши обещания жителям Харьковщины.

Леонид Мазуренко. Моя обіцянка… Трудитися так, щоб не було стидно за те, що я займаю цю посаду.

Арсен Аваков. Спасибо, Леонид Анатольевич… Главой Великобурлукской районной государственной администрации назначен Слыш Виктор Михайлович. Прошу, Виктор Михайлович.

Виктор Слыш. Добрий вечір, шановні харків'яни. Зі святами вас! Мене звуть Віктор Слиш. З 80-го року працював у Нововодолазькому районі на різних посадах. Останні 16 років працював Нововодолазьким селищним головою. 3 серпня Указом Президента України призначений головою адміністрації Великобурлукського району.

Основні завдання, які я сьогодні бачу, це завдання перспективні: треба зробити наш район інвестиційно привабливим. Що це значить? Зараз у нас лише 11% газифікація, немає доріг. Для того, щоб у Великий Бурлук прийшли інвестиції, необхідно перспективно вирішувати питання і ми це вже розпочали робити. За 3 тижні приблизно 2 км газопроводу протягнуто (те що з травня місяця фактично не робилося). Крім того, вирішується питання будівництва доріг — у нас вже були керівники облавтодору. Треба вирішити питання переводу шкіл на газове опалення, сьогодні тільки 7 з 28 шкіл району мають його. Сьогодні в районі йде суттєвий відтік населення — воно щорічно зменшується на 700 чоловік. Це дуже серйозна проблема.

Арсен Аваков. Виктор Михайлович, я от Вас не скрывал, что Великобурлукский район — один из самых депрессивных в области. Вы упомянули, что в районе и газификация одна из самых низких в области, и дороги плохие, и урожайность невысокая… Вот вы уже поработали некоторое время в Великом Бурлуке. Каковы Ваши главные приоритеты?

Виктор Слыш. Сьогодні Президент, облдержадміністрація вимагають перспективного вирішення питань. Є у нас довгострокові програми і ми повинні жити не сьогоднішнім днем, а дивитися далеко в майбутнє.

Арсен Аваков. Виктор Михайлович, буквально пару дней назад я вернулся из отпуска и еще не имел возможности выслушать ваш доклад. Мне сообщили, что вы в районе уже «закручиваете гайки», перехватываете машины с каким-то товаром…

Виктор Слыш. Я б не хотів сьогодні про це говорити… Зараз дуже багато підприємств працює «в тіні», без відповідних дозволів, реєстрації. Сьогодні ми шукаємо керівників цих підприємств і, думаю, що вони будуть знайдені. І бюджет буде виконаний, буде вугілля, буде проводитися газифікація й люди своєчасно отримуватимуть заробітну платню. Я вам доповім і, думаю, в наступних передачах…

Арсен Аваков. Знакомая ситуация: в прошлом году мы неоднократно сталкивались с тем, что не могли найти хозяев некоторых засеянных полей.

Виктор Слыш. Знаєте, за два тижні роботи в районі заборгованість по заробітній платі була скорочена на 300 тисяч гривень. Думаю, що до 15 вересня буде погашена вся заборгованість. У мене була розмова с кожним керівником й вони зрозуміли, що треба жити по закону. А якщо ні — знайдуться засоби заставити виконувати закон.

Арсен Аваков. Ну, и в заключение — ваши обязательства перед харьковчанами.

Виктор Слыш. Моє зобов'язання — працювати над реалізацією програми Президента України і програми облдержадміністрації. Я прийшов серйозно працювати і, думаю, підсумки роботи будуть позитивними.

Арсен Аваков. Дякуємо, Вікторе Михайловичу! Успішної роботи!

Такие вот люди назначены главами райгосадминистраций. Они очень опытны и, надеюсь, будут работать очень хорошо.

Завершая передачу, хочу сказать всем, кто смотрит нас в прямом эфире: поскорее собирайтесь и выходите на площадь Свободы! Сейчас там начинается праздничный концерт, на котором выступит наша замечательная певица София Ротару. После нее выступит знаменитая украинская группа «Океан Эльзы» во главе со своим вокалистом Святославом Вакарчуком. И, конечно же, будет фейерверк. Я обещаю, что он начнется не в час ночи, а примерно в 22.00.

Удачи вам! С праздником!