Я впевнений, що деокупація Донбасу, а у подальшому і Криму — це питання ближчого часу.
Отже, коли ми вийдемо на міжнародно-визнаний державний кордон, одним з головних та надтермінових завдань для країни стане процес взяття під жорсткий контроль та забезпечити функціонування відповідних ділянок кордону.
Саме тому сьогодні під час розширеної колегії ми с керівництвом Держприкордонслужби визначили основні напрямки розвитку Служби на поточний рік: готовність до введення безвізу з ЄС та деокупації Донбасу та Криму.
* * *
Важливо зауважити, що деокупація — не буде довгостроковою місією. Я вважаю, що після розробки плану і встановлення задачі, насамперед, Державна прикордонна служба, та інші державні установи протягом двох тижнів мають забезпечить контроль над державним кордоном.
Вслід за цім Нацгвардія та Нацполіція, разом із колегами із СБУ, підрозділи Держслужби ЧС та Держміграції мають бути готові провести свої необхідні процедури щодо забезпечення безпеки українських громадян та відновлення нормального функціонування державних установ на звільнених територіях.
Тому вже сьогодні усі структури, які входять до складу МВС, за моїм наказом розробляють стратегії та проводять підготовчу роботу з виконання завдань по деокупації.
Деокупація – велике та складне завдання, що очікує Україну найближчим часом, і держава має розраховувати на готовність до рішучих дій і волю усіх, хто повинен забезпечити цій процес.
* * *
Другій першочерговий напрямок, який визначено для ДПСУ на цій рік – підготовка та при необхідності термінове впровадження додаткових заходів щодо забезпечення втілення безвізового режиму. Мається на увазі можлива потреба додати українською стороною деякі процедури окрім тіх, що вони вже запроваджені нашою країною за планом легалізації візового режиму із країнами ЄС. Можливо буде за потрібно запровадити схеми надання додаткових ідентифікаційних кодів або розширена біометрія для громадян, що подорожують до Євросоюзу.
* * *
Це – перспектива.
А я, окрім того, хочу навести деякі цифри із сумкового звіту прикордонної служби – бо іноді лише статистика може показати масштаби та підкреслити особливість та складність завдань.
Отже, за 2016 рік прикордонники:
- здійснили перевірку на кордоні 89,2 мільйонів осіб (на 12% більш, ніж у минулому році) та 20.5 мільйонів транспортних засобів. Майже 28 тисяч осіб виявились такими, що їм було відмовлено у в’їзді в Україну;
- 473 особи мали намір перетикнути наш кордон за подробленими документами, 8855 за недійсними, 98 шукачів пригод намагались потрапити до країни за чужими посвідченнями особи, а 495 – зовсім без документів;
- було затримано більш, ніж 2,5 тисячі незаконних мігрантів, та майже 3,5 тисячам відмовлено у в’їзді;
- виявлено та вилучено 932 одиниці зброї, 60,5 тисяч боєприпасів, 19,5 кг вибухових, 178 кг наркотичних та психотропних речовин, 184,5 кг прекурсорів;
- підрозділи ДПСУ відреагували майже на 9 тисяч повідомлень по лінії Міжнародної організації кримінальної поліції, з них реалізували більш 2 тисяч повідомлень щодо осіб і транспортних засобів, які перебували в розшуку.
Держприкордонслужба виконала вісь комплекс заходів, передбачений Планом лібералізації ЄС візового режиму для України:
- засобами біометрії на І-й лінії контролю облаштовано 157 пунктів пропуску, на ІІ-й лінії – 97 пунктів пропуску;
- 123 пункти пропуску вже підключено до баз даних Інтерполу;
- спільний з європейськими колегами контроль здійснюється в пунктах пропуску на польській і молдовській ділянках, завершується нормативне врегулювання цього питання зі Словаччиною, тривають переговори з Угорщиною та Румунією
У ДПСУ ми також розпочали радікальну реформу. Реформовано систему оперативно-розшукових органів та підрозділів. Зокрема створено другу лінію оперативного прикриття кордону, що дало можливість діяти на випередження, своєчасно виявляти та припиняти правопорушення. за підтримки США, МОМ та європейських Місій реалізується реформа відомчої системи внутрішньої та власної безпеки та продовжується проект «Нове обличчя кордону». У грудні разом з Посольством США та Представництвом МОМ в Україні підписано ДОРОЖНЮ КАРТУ реформування підрозділів внутрішньої та власної безпеки.
А головне – у Прикордонної службі теж поступово змінюються кадри, приходять люди з іншою, здоровою мотивацією!
Як наслідок, у 2016 році кількість відмов від неправомірної вигоди зросла майже в 4 рази (з 275 в 2015 р. до понад 1 тис. торік). В абсолютних цифрах це небагато, але це надважлива тенденція!
Водночас понад 8,3 тис. осіб понесли дисциплінарну та адміністративну відповідальність, кримінальні провадження були відкриті відносно 206 прикордонників, 45 – засуджено (реальні строки – 8), за негативними статтями звільнено 905 осіб, у т.ч. 31 – з позбавленням військового звання
Друга сторона реформи – впровадження нових сучасних технологій та придбання новітньої техніки. ДПСУ створює комплексну систему захисту і охорони кордону на кордоні з РФ. Інженерно-технічні засоби якої дозволяють контролювати обстановку в режимі «он-лайн» та оперативно реагувати на порушення. Ця модель включає й елементи оборони кордону. У грудні 2016 року КМУ своїм розпорядженням вніс корективи в План інженерного облаштування і поширив його дію на південну ділянку кордону:
- всі КПВВ на адмінмежі з тимчасово окупованою Автономною республікою Крим та вздовж лінії розмежування у зоні АТО обладнано системами відеоспостереження;
- супутниковим зв’язком забезпечено основні рухомі об’єкти ДПСУ;
- створено мобільні захищені пункти управління;
- Головний центр управління ДПСУ успішно інтегровано в загальнодержавну систему ситуаційних центрів.
На базі ДПСУ розпочато створення міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи з питань прикордонної безпеки. Модернізовано систему «Аркан», до якої додатково підключено низку центральних органів виконавчої влади (АПУ, Мінфін, НАБУ), та Національне антикорупційне бюро.
Використовуючи досвід МВС, за допомогою американських партнерів та європейських колег в ДПСУ створено загін спеціального призначення «ДОЗОР», особовий склад якого пройшов підготовку за програмою спецпризначенців Прикордонного патруля США (BORTAC) та вже став до роботи. Створено 3 прикордонні комендатури швидкого реагування – мобільні підрозділи оперативно-бойового резерву.
* * *
Тож, підсумовуючи результати та спрощуючи складні терміни, зазначаю: Держприкордонслужба опинилась на передовій такою ж знесиленою, як і армія. Прикордонникам, як і усім нам, судилося воювати, озброюватись та ламати стару систему водночас. Вони працюють у дуже складних умовах. Однак сильнішають, реформуються та підвищують якість кадрів і боєздатність системи. Пильність громадськості та вмотивованість нових людей обов’язково приведуть до успіху.
Ми звільнимо Україну, візьмемо під контроль свій кордон та зминемо систему – крок за кроком!