Міністр внутрішніх справ повідомив про вступ в силу так званого Закону «Маски-шоу СТОП» і закликав правоохоронців неухильно дотримуватися його норм. Про це глава відомства на селекторній нараді з керівниками територіальних підрозділів Національної поліції України.
«Вступив в силу закон «Маски-шоу СТОП». Це захист підприємців від свавілля правоохоронців, а для поліції – гарантія законності слідчих дій», – підкреслив Арсен Аваков.
Керівник МВС провів спеціальну селекторну нараду з керівним складом територіальних управлінь Національної поліції, на якій були роз’яснені особливості нового закону і обговорювалася методика його застосування у практичній роботі слідчих НПУ.
«Закон вступив в силу і завдання МВС і Нацполіції – неухильне виконання його в своїй діяльності. Разом з тим, я хотів би звернутися до бізнесу: цей закон насамперед для вас. Якщо ви працюєте на законних підставах, сплачуєте податки, то поліція буде вас оберігати і захищати», – підкреслив Арсен Аваков.
Нагадаємо, Закон «Маски-шоу СТОП» розроблений з ініціативи Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана фахівцями МВС і Мін’юсту України і передбачає введення спеціальних процедур проведення перевірок та слідчих дій щодо суб’єктів підприємницької діяльності державними фіскальними органами.
Законом про захист бізнесу внесені наступні зміни:
Обов’язковий відеозапис всіх дій під час обшуку (відеозапис проводиться самим слідчим і додається до протоколу обшуку. Адвокат теж має право самостійно здійснювати фіксацію слідчих дій, і ніхто не може йому в цьому перешкоджати).
Право на проведення слідчих дій в розумні (скорочені) строки.
Заборона на вилучення комп’ютерної техніки та засобів зв’язку (в разі потреби фахівець копіює дані, які містяться в інформаційно-телекомунікаційних системах).
Право залучати адвоката на будь-якій стадії обшуку (якщо під час обшуку без присутності адвоката вилучаються документи або техніка, то такі матеріали втрачають вагу і не можуть в подальшому використовуватися стороною обвинувачення. Також не можна використовувати дані, якщо їх вилучення не зафіксовано на відео).
Заборона на безпідставне відкриття кримінальних проваджень за однією і тією ж підставою (доповнено перелік підстав для закриття кримінальних проваджень – відтепер кримінальна справа закривається автоматично, якщо існує не скасоване рішення слідчого про закриття справи по тому самому питанню).
Довідка:
8 листопада 2017 року Кабінет міністрів презентував програму «Маски-шоу – стоп», яка передбачає внесення низки змін до законодавчих актів (законопроект 7275) щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального судочинства та інших осіб правоохоронними органами при провадженні досудового розслідування.
16 листопада Верховна Рада прийняла законопроект 7275 «Про внесення зміни до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами при провадженні досудового розслідування». Народні депутати більшістю голосів підтримали законопроект у першому читанні. За нього проголосувало 312 народних депутатів.
1 грудня 2017 року Президент Петро Порошенко підписав законопроект №7275 «Про захист бізнесу від зловживань влади».
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального судочинства та інших осіб правоохоронними органами при провадженні досудового розслідування» від 16 листопада 2017 року.
Згідно з нормами Закону внесено зміни до статті 60, 214 Кримінального процесуального кодексу України (КПК), якими надано право заявнику отримувати виписку з Єдиного реєстру досудових розслідувань за його заявою або повідомленням про кримінальне правопорушення. При цьому слідчий, прокурор зобов’язані надати таку виписку через 24 години з моменту внесення відомостей до Реєстру.
Також, зміни внесені до статей 3, 28, 303 і 308 КПК, згідно з якими особа, яка не є стороною кримінального провадження і щодо якої здійснюють процесуальні дії, вправі заявляти клопотання про здійснення кримінального провадження в розумні терміни і оскаржити порушення таких строків.
Статті 27, 104, 107, 222 і 236 КПК тепер передбачають обов’язкову відеофіксацію проведення обшуку. Крім того, стороні захисту надано право самостійно здійснювати відеофіксацію обшуку. Особа, в приміщенні якого проводять обшук, має право користуватися допомогою адвоката на будь-якій стадії його проведення. Згідно зі статтями 160, 164, 165, 168 – сторона обвинувачення зобов’язана обґрунтовувати необхідність вилучення оригіналів документів або їх копій і робити копії необхідної інформації із залученням спеціаліста. При цьому вилучення електронних інформаційних систем забороняється.