Міністр внутрішніх справ повідомив про масштабну операцію НПУ з припинення діяльності організованого злочинного угруповання, яке «кришувало» видобуток бурштину на Рівненщині. За організацію бурштинової ОЗУ затримано заступника прокурора Рівненської області. До складу «бурштинової мафії» входило 32 особи, серед яких – співробітники районних і обласних органів прокуратури, місцевих органів влади, голови лісгоспів і місцеві кримінальні елементи.
В операції були задіяні близько 400 оперативних співробітників Нацполіції (в тому числі – КОРД), Нацгвардії, а також співробітники СБУ. Після затримання підозрюваними було проведено 123 обшуку в місцях ймовірного зберігання «сонячного каменю», в тому числі і за місцем проживання затриманого заступника прокурора Андрія Боровика.
За інформацією міністра, оперативні заходи по злочинному угрупованні тривала кілька тижнів. «Її результати виявилися вражаючими – тільки в приміщенні Боровика було виявлено золоті злитки, колекцію коштовного годинника і мішки бурштину», – сказав Арсен Аваков.
Як повідомив глава МВС, злочинна група спеціалізувалася за двома напрямками: контроль видобутку на родовищах, коли нелегальні старателі платили за роботу кожної помпи і отримання оплати за недоторканність місць зберігання нелегального бурштину.
До складу групи входило близько 20 осіб, координатором і керівником виконавчої структури ОЗУ, на думку правоохоронців, був кримінальний авторитет на прізвисько «Вухатий», затриманий сьогодні в Києві. Саме він контролював «бійців», які збирали данину на закріплених територіях Рівненської області.
Незаконні дозволи на видобуток бурштину, його зберігання та збут забезпечували чиновники багатьох обласних відомств, в тому числі – правоохоронних структур.
Міністр внутрішніх справ наголосив, що подібна кримінальна схема стала можлива через недосконалу законодавчу базу, тому припинення діяльності однієї ОЗГ не може остаточно вирішити проблему незаконного видобутку бурштину в Україні. «Питання не в тому, що ми сьогодні викрили потужну злочинне угруповання, яке паразитувала, використовуючи законодавчу неврегульованість, проблема в тому, як з цією ситуацією боротися системно», – зазначив Арсен Аваков.
Він додав, що на найближчому засіданні уряду керівництво МВС внесе ряд пропозицій, які дозволять упорядкувати процедури і процеси видобутку бурштину в трьох областях України, де цей процес носить найбільш масовий характер.
«Такі заходи дозволять виключити з посередницьких ситуацій кримінальний елемент, зробить прозорим питання ліцензування, і, по суті, встановить державну монополію на скупку і продаж каменю», – сказав міністр внутрішніх справ.
За його словами, комплексний підхід, запропонований Міністерством, дозволить реальним «старателям», за умови виконання умов рекультивації земель, отримувати гідну зарплату, а державі – податки.