Нам нічого не потрібно від путінської Росії, окрім відновлення цілісності України, деокупації Донбасу та Криму. Ми боремося не лише за те, щоб повернути наші території, але, головне, ми маємо повернути наших людей. Тому що, перемігши у цій боротьбі, ми переможемо в іншій. Про це Арсен Аваков сказав в ефірі програми “Свобода слова” із Савіком Шустером.
«Загроза Російської Федерації нікуди не пішла. Незалежно від того, коли ми говоримо про гарнізон у Єльні, який з 2016 року передислокувався. Загроза Росії нікуди не пішла. Росія біля наших кордонів. Більше того, ці кордони збільшилися. У нас вже майже 4 тисячі км кордонів, які контролює Російська Федерація: кордон із РФ та Білоруссю, Придністров’я та морський кордон”, – сказав Арсен Аваков.
Він зазначив, що на початку своєї каденції Президент Володимир Зеленський ясно формулював свої цілі – це досягти миру, щоб у нас не було війни, щоб поважали українські кордони та український народ, відновити цілісність країни, повернути Крим та Донбас.
«Відбулися зустрічі у нормандському форматі в Парижі у грудні 2019 року, після чого РФ порушила все, про що ми домовлялися, і пішла на всю ту казуїстику, яку ми спостерігаємо. В Україні розпочалася серія хаотичних несистемних рухів, які не надто зрозумілі людям. Я припускаю, що довкола цього потрібно зібратися та виробити механізм. Ми хочемо простих речей: стратегія відновлення цілісності України, деокупація Донбасу та Криму», – сказав Аваков.
За його словами, є безліч варіантів досягнення цієї мети. Наприклад, 2018 року під час каденції Авакова в МВС було розроблено мирне рішення – «Стратегія малих кроків».
«Припустимо, Путін готовий на мирну процедуру – тоді ми також готові. А якщо він не готовий, то мають бути готові решта наших служб. Військові мають бути готові по-своєму. Дипломати – по-своєму. А суспільство має підтримати цю готовність. Раптом Путін помер, а ми не готові. А нам треба бути готовим», – сказав Аваков.
Політик наголосив, що довкола питання деокупації не можна влаштовувати «хайп».
«Коли людина думає про те, щоб повернутися в Україну – вона повинна розуміти, що на неї чекає, чи будуть її переслідувати і які перспективи у неї та її дітей. Восьмий рік вони мешкають без інформації про Україну. І ми, суспільство, маємо домовитися, що ми потрібно зробити для цих людей. Ми повинні ухвалити рішення про перехідні періоди. Людина, яка живе по той бік лінії розмежування, повинна мати бажання повернутися. Тому що в нас тут процедури, яких вони не мають – політичні, економічні та інші свободи, повага до особистості тощо. Це фундаментальне питання! Путін ніколи не піде на Україну, якщо переконається, що тут монолітна сила!», – сказав екс-міністр Аваков.