Чому останні поступки української влади не призведуть до розв’язання кризи, кореспонденту “Комерсант” СЕРГІЮ СТРОКАНЮ пояснив заступник глави фракції “Батьківщина” АРСЕН АВАКОВ.
– Влада вже зробила помітні поступки опозиції. Чи буде цього достатньо, щоб згорнути протести?
– Безумовно, немає. Ці “поступки” не вирішують системні питання. Це лише умова нормалізації температури в суспільстві, прелюдія для початку розмови.
– Що ви маєте на увазі?
– Потрібно змінити саму систему. Ми наполягаємо на поверненні до конституції 2004 року, відтворенні парламентсько-президентської республіки. Треба повернути народу повноваження, які президент Янукович незаконним рішенням конституційного суду в 2010 році привласнив. Це фундаментальна вимога. З нього випливають питання, пов’язані з формуванням уряду на основі нової більшості в Раді, і новий курс на євроінтеграцію.
– Вимога дострокових парламентських і президентських виборів залишається?
– Так. Ми говоримо про зміну конституції, що автоматично має на увазі дострокові президентські вибори. А по їх фактом – дострокові парламентські вибори. Ніяк інакше.
– Ви продовжуєте діалог з владою, а радикали його відкидають. Значить, вам з ними не по дорозі?
– Ви повторюєте модну мантру. Про це говорить і влада. Вона каже, що опозиція не контролює Майдан. Насправді правда в тому, що це Майдан контролює опозицію. Це треба зрозуміти. У житті завжди хтось більш радикальний, хтось менше. Але є загальні вимоги, без виконання яких неможливо врегулювання кризи. Відставка уряду і скасування диктаторських законів 16 січня вже відбулися. Але повна амністія всіх учасників цих подій не відбулася. Після цього потрібно домогтися конституційних змін. Проти цього не виступають і ті, кого ви називаєте радикалами.
– Але чому опозиція, яка виступає за європейські цінності, які не відмежується від насильницьких протестів?
– Про які протести ви говорите? Коли “Беркут” знущається, роздягає людини догола на морозі і обливає водою? А якщо я у відповідь візьму пістолет і застрелю людини, який мені буде такими речами загрожувати? Це не насильницький протест. Це адекватна реакція. Людям погрожують, над ними знущаються. У нас близько 40 зниклих безвісти. До сих пір знаходимо людей в лісопосадках зі зв’язаними руками, замерзлими на морозі.
– Насильство йде з двох сторін.
– Ні, не з двох. Ми мали мирний Майдан, потім отримали військові акції проти власного народу і зустрічну реакцію. Покажіть мені хоч одного убитого з міліції. А у нас п’ять убитих і сорок зниклих без вести.
– А постраждалі співробітники правоохоронних органів? Або це вигадки?
– Ні, не вигадки. Але уявіть себе на площі, а вас починають бити. Напевно, щось схоже було на Болотній. Рівень опору Майдану зараз високий. Вважаю, що люди мають на це право.
– Але Арсеній Яценюк говорив на Майдані, що він проти насильницьких протестів.
– Рівень обурення людей зараз такий, що нам доводиться докладати величезних зусиль, щоб стримувати людей, щоб вони не пішли на штурм урядових будівель, незважаючи на величезні втрати. Ми намагаємося врегулювати ситуацію мирним шляхом. Але якщо знадобиться – дамо в зуби.
– Гаряча фаза кризи минула?
– Зроблено хороші кроки. Диктаторські закони скасовані, але диктатор нікуди не подівся. Це важкий процес. А опозиція – це тільки посередник між владою і народом.
Сергій Строкань
Газета “Коммерсант” №14 від 30.01.2014, стор.