МВС впоралося із поставленими завданнями – масових порушень громадського порядку не було, а зафіксовані незначні порушення не вплинули на результати виборів. Міністр внутрішніх справ впевнений, що особовий склад МВС і надалі зможе забезпечити спокій і порядок в країні. Про це глава відомства повідомив під час зустрічі з міжнародними спостерігачами 21.03.2019.
Перед зустріччю з міністром, міжнародні експерти ознайомилися з роботою Ситуаційного центру Нацполіціі, який в цілодобовому режимі займається збором, обробкою і відповідним реагуванням на інформацію про порушення під час виборів.
Під час виборів Президента безпеку громадян і порядок на виборчих дільницях забезпечували 133 тис. правоохоронців. Під цілодобовою охороною перебувало 197 ОВК і майже 30 тис. виборчих дільниць. НПУ здійснювала охорону і допомогу іноземним спостерігачам.
Новацією стала інтерактивна система фіксації порушень «Вибори-2019», яка є відкритою на сайті МВС. Завдяки цій системі можна отримати інформацію про кожне зафіксоване порушення, відфільтрувати інформацію за датою, статтею КК, населеному пункту, отримати фабулу події і реакцію з боку правоохоронців.
Кожні дві години оперативний штаб МВС публікував зведення про ситуацію на виборчих дільницях країни. Для оперативного реагування на події в режимі нон-стоп працювали гарячі лінії. На них в тому числі чергували оператори, які володіють англійською.
Глава МВС повідомив, що протягом трьох днів спостерігалася рекордна кількість недостовірних повідомлень про мінування великих державних об’єктів і атак на наші системи через сервіс VPN з адрес, нібито зареєстрованих в США і Китаї, а насправді – в РФ. Спільними силами МВС, СБУ, Держкомзв’язку і ЦВК впоралися з цією ситуацією.
З початку виборчої кампанії поліція отримала 11 тис. повідомлень про порушення. З них у другому турі Нацполіцією зареєстровано 1245 заяв, що вдвічі менше, ніж в першому турі.
Найбільше повідомлень пов’язано з незаконною агітацією, фотографуванням заповненого бюлетеня і пошкодження бланків для голосування. Також надходили повідомлення про підкуп виборців. Зафіксовані спроби виносу бюлетеня. Найбільша кількість порушень зафіксована в Дніпропетровській, Київській і Донецькій областях.
У другому турі виборів відкрито 17 кримінальних проваджень, 12 з них – за ст. 158 КК України. (Надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців чи фальсифікація виборчих документів, документів референдуму, підсумків голосування або відомостей Державного реєстру виборців). Що стосується членів комісії дільниці, яка не відкрилася в селі Лебединському Донецької області – відкрито кримінальне провадження за ст. 157 КК. Винним загрожує до 7 років позбавлення волі.
В цей же день поліція зафіксувала порушення законодавства одним з кандидатів в президенти. За фактом демонстрації виборчого бюлетеня оформлені матеріали про адміністративне правопорушення.
Нагадаємо, що в ході виборчої кампанії була припинена незаконна схема: під виглядом матеріальної допомоги – за рахунок коштів державного бюджету – органи місцевої влади здійснювали підкуп пенсіонерів Києва, Київської області. Подібний факт був виявлений у Василькові Київської області. За попередніми підсумками розслідування – 19 квітня Васильківському меру ГПУ повідомила про підозру у правопорушеннях, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 357 КК України.
«Це один із прикладів ідеальної превенції правопорушень. Про всі виявлені правопорушення ми повідомляємо суспільству і реагуємо на них належним чином. МВС не допустить порушення букви закону за жодних умов. Безпека громадян і порядок в країні – перш за все », – повідомив Арсен Аваков.
У свою чергу, міжнародні спостерігачі відзначили, що вибори Президента України були добре організовані, а зафіксовані незначні порушення не можуть вплинути на результати виборів. Посли G7 в Україні високо оцінили роботу ЦВК та правоохоронних структур щодо створення правових і безпечних умов, що дозволило українським громадянам в повній мірі реалізувати свої демократичні права в рамках чесного виборчого процесу.