Арсен Аваков. Офіційний сайт

Арсен Аваков: Ми сподіваємося, що італійський суд візьме до уваги позицію України у справі нацгвардійця Марківа

Чергове судове засідання пройшло сьогодні, 17 травня, в місті Павія (Італія). Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков прибув до зали суду, щоб підтримати військовослужбовця Нацгвардії, якого звинувачують в співучасті у вбивстві італійського репортера Андреа Роккеллі.

«Я впевнений в невинуватості Віталія Марківа і саме тому я сьогодні тут. Це наш солдат і ми його не залишимо. Я приїхав, щоб підтримати нашого солдата і показати, що ми уважно стежимо за ходом розгляду і готові надати італійському правосуддю всю необхідну допомогу для встановлення істини на державному рівні», – підкреслив Арсен Аваков.

Для надання всіх необхідних доказів невинуватості Віталія Марківа в італійському суді дали свідчення в.о. командувача Національної гвардії України, генерал-лейтенант Микола Балан та четверо товаришів по службі нацгвардійця.

Під час допиту Микола Балан розповів про створення Національної гвардії України, її завдання та операції, зокрема при звільненні Слов’янська в травні 2014 року. За свідченнями в.о. командувача Нацгвардії, підрозділ, де служив Віталій Марків, виконувало завдання по обороні телевежі на горі Карачун в Слов’янську.

«Бійці були озброєні стрілецькою зброєю і не мали важкої, далекобійної зброї, з якої був смертельно поранений італійський журналіст Андреа Роккеллі 24 травня 2014. До того ж позиція, де відповідно до наказу свого командира ніс службу Віталій Марків, мала інший сектор спостереження (Андріївка ), а не той, де вбили італійського фоторепортера (залізничний переїзд перед керамічним заводом). Цю позицію в той час займали бойовики-сепаратисти, очолювані російським ватажком Гіркіним. Звідти постійно обстрілювали українські підрозділи на Карачуні», – заявив в своїх показаннях свідків Микола Балан.

Відзначимо, що справу за фактом загибелі італійського громадянина Андреа Роккеллі і російського правозахисника Андрія Миронова в Україні розслідується СБУ. Для прискорення обміну інформацією та ефективності розслідування українська сторона пропонувала Італії створити спільну слідчу групу, однак відповіді не отримала.

У свою чергу Міністерство внутрішніх справ України готове сприяти італійським правоохоронним органам в розслідуванні, а також забезпечити можливість італійській стороні відвідати місце трагедії і переконатися в абсурдності звинувачень.

Глава МВС Арсен Аваков підкреслив, що під час активної фази бойових дій на сході України, італійське посольство офіційно попереджало своїх громадян про небезпеку поїздок до Донбасу. Але загиблий журналіст Андреа Роккеллі поїхав до найнебезпечнішої зони, на сторону бойовиків російських терористів групи Гіркин, не повідомивши про це офіційну владу України і не через українську територію.

Відомо, що в матеріалах справи гвардійця Марківа, сторона звинувачення як доказ використовує фейковий лист нібито від Національної гвардії України. Для того щоб спростувати існування такого документа, показання свідків дав заступник командира-начальник штабу в/ч 3066 полковник Костянтин Рихтик. Вперше документ на ім’я командувача НГУ Юрія Аллєрова нібито від імені полковника Рихтика, з численними орфографічними помилками, з’явився в минулому році на пропагандистському російському сайті «Російська весна». Мета авторів фальшивки – дискредитувати перед італійським правосуддям об’єктивні свідчення українських свідків – військовослужбовців НГУ. За словами міністра, це черговий прояв гібридної війни з боку Кремля, до якої Європа ще не звикла.

З дозволу суду Арсен Аваков поспілкувався із затриманим Віталієм Марківим:

«Він в бадьорому настрої, вірить в неупередженністьо італійського суду. Сказав, що служив і служитиме Україні! Ми тут для того, щоб підтримати нашого солдата. Звинувачення Віталія Марківа абсолютно необґрунтовані, а сама справа спровоковано РФ в пропагандистських цілях і є ще одним проявом неоголошеної гібридної війни, яку веде Російська Федерація проти України і проти всього цивілізованого світу! Фальшивки, пропаганда, спроби маніпулювати італійським правосуддям для дискредитації України – ось суть цієї справи».

Арсен Аваков подякував і висловив підтримку несправедливо звинуваченому військовослужбовцю, його сім’ї і українцям, які відвідують кожне засідання в цьому процесі:

«І сам факт цих допитів, і вичерпні переконливі свідчення наших свідків, сподіваюся, будуть сприяти встановленню істини в цій справі і дозволять італійському правосуддю винести справедливе рішення. Нам нема чого приховувати, ми відкриті і наполягаємо на невинуватості нашого солдата. Ми дуже розраховуємо, що нас почують».

Довідка:

Віталій Марків – заступник командира взводу батальйону спеціального призначення НГУ ім. Кульчицького був заарештований в Італії 30 червня 2017 за підозрою в умисному вбивстві італійського журналіста Андреа Роккеллі і його колеги з РФ Андрія Миронова, які загинули в травні 2014 року поблизу Слов’янська в результаті мінометного обстрілу.

Відомо, що 29-річний український боєць народився в Тернопільській області. У 2003 році разом з матір’ю і сестрою він переїхав до Італії, де закінчив технічний коледж, отримав громадянство Італії. Працював діджеєм. В Україну повернувся в грудні 2013 року, учасник Євромайдану.

З початком російсько-українського конфлікту на Донбасі став добровольцем батальйону ім. Генерала Сергія Кульчицького Національної Гвардії України. Пізніше вже в званні старшого сержанта, підписав з НГУ контракт.

У 2017 році Віталій Марків поїхав в Італію, щоб відвідати матір. 30 червня 2017 в аеропорту Болоньї поліція Італії заарештувала його за підозрою в причетності до вбивства.

Важливо, що за станом на травень 2014 року мінометів на озброєнні у підрозділів Нацгвардії України, які дислокувалися в районі Слов’янська (зокрема – на горі Карачун, де проходив службу Віталій Марків) не було. Італійська сторона отримала офіційну довідку Нацгвардії про те, що підрозділи оперативного призначення Нацгвардії в період з 20.03.2014 по 04.08.2014 укомплектовувалися тільки стрілецькою зброєю (автомати і кулемети). Артилерійського озброєння, в тому числі, мінометів, на балансі не було.

Крім того, в зазначений період підрозділи НГУ базувалися на блокпостах на відстані 10-12 км, по периметру міста Слов’янськ, захопленого терористами. Таким чином, дальність мінометної стрільби недостатня, аби здійснити прицільний обстріл з блокпостів навколо Слов’янська в район Андріївки, де загинув італійський фотокореспондент.

Exit mobile version