Глава МВС Арсен Аваков і директор Національного музею Голодомору-геноциду підписали Меморандум про взаєморозуміння та взаємодію, в рамках якого МВС передасть до фондів музею оцифровані кримінальні справи періоду 1932-33 року. На церемонії підписання на Меморіалі жертвам Голодомору в Києві міністр внутрішніх справ передав музею два перших артефакта.
“Для мене, харків’янина, тема Голодомору-геноциду є особливою, тому що саме Харківщина була так званої “столицею”цього злочину. Я особисто спілкувався зі свідками, які пережили ті страшні 17 місяців з квітня 1932 по листопад 1933 років. Я слухав їхні спогади і дивився в очі, які бачили смерть від голоду на нашій багатій, родючій українській землі.
Тому для мене відкриття архівів і оприлюднення документів того періоду – не тільки професійне, але й особисте питання відновлення історичної справедливості!
Сьогодні ми підписали Меморандум про співпрацю між МВС і Національним музеєм Голодомору-геноциду, в рамках якого МВС передасть до фондів музею історичні кримінальні справи, які досі зберігаються в наших архівах.
Важливо підкреслити, що ми передаємо матеріали в оцифрованому вигляді, що робить їх доступними в повному обсязі не тільки для відвідувачів музею, а й у віртуальній експозиції.
Перша справа відкрита за так званим “Законом про п’ять колосків”. За спробу винести з колгоспного поля жменю зерна громадянин Шляпін в Херсонській області був розкуркулений і засуджений до 10 років трудових таборів разом з дружиною і дітьми.
Друга справа відкрита за фактом канібалізму в Херсонській області. Люди, доведені штучним голодом до божевілля радянською владою вважалися не хворими, а злочинцями і суворо каралися.
Ці страшні речі – сторінки історії України, її незагойні рани.
Радянський режим послідовно знищував національне громадянське суспільство в Україні: після інтелігенції і духовенства настала черга селян.
Навесні 33-го, за даними істориків, в Україні кожну хвилину помирало від голоду 17 чоловік, 1000 людей щогодини і близько 25 тисяч в день. Майже половина загиблих – діти від 6 місяців до 17 років!
А за спробу вижити або врятувати дітей українців карали з усією жорстокістю репресивного режиму – розстрілами, в’язницею або вигнанням з рідної землі.
Голодомор – це злочин, що не має терміну давності! Ми засуджуємо катів українського народу і пам’ятаємо про тисячі загублених ними душ!
Саме тому необхідно відновити справедливість, максимально оприлюднити факти геноциду, назвати імена злочинців і реабілітувати несправедливо засуджених.
Ми передаємо ці справи в музей, щоб дати можливість нащадкам дізнатися справжню історію своєї країни, зафіксувати факт політичного характеру організованого Голодомору, дати юридичну оцінку злочинного режиму на рівні світової спільноти.
Через стільки років, з нашого з вами сьогодні, змушений сказати, що той же ворог і сьогодні не зупинився! Радянська, комуністична, тоталітарна система продовжує свої віроломні спроби знищити Україну – анексувавши Крим і розв’язавши війну на Сході.
Але нас не зламати – ні голодом, ні військовою агресією!
Слава Україні! “, – сказав Арсен Аваков у своєму виступі під час церемонії підписання Меморандуму з Національним музеєм Голодомору-геноциду.