Українська делегація займає тверду позицію: вибори на Донбасі можуть відбутися тільки після повернення Україні контролю над її східним кордоном і після роззброєння бойовиків. Росія ж наполягає на проведенні дострокових виборів до повернення Україні контролю над кордоном.
Про це повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, який був членом офіційної делегації України на зустрічі лідерів «нормандської четвірки» щодо врегулювання ситуації на Донбасі, що відбулася 9 грудня в Парижі.
«Наша позиція дуже проста – спочатку безпека, повернення військовополонених, контроль над кордоном, а потім вибори і все інше. Компроміс може бути: ми не за місяць до виборів візьмемо весь кордон, а за два дні. Ось у нас є 408 км кордону. Ми будемо кожен день скорочувати окуповану територію – і за день до виборів візьмемо під контроль весь кордон. Чим не компроміс?»- заявив глава МВС.
Арсен Аваков підкреслив, що українська поліція зайде на окуповані території Донецької та Луганської області, коли їх покинуть незаконні збройні формування, і буде готова здійснювати патрулювання разом з «представниками територіальних громад».
Він додав, що поліція і Національна гвардія вже працюють в населених пунктах Петрівське та Золоте, де відбулося розведення військ, і ситуація там контрольована й спокійна.
«Це буде дуже важкий перехідний період, він триватиме півроку або навіть рік, і ми готові його пройти. Але це буде потім, коли всі з усім погодяться, а поки ми бачимо, що Путін не готовий повернути нам контроль над кордоном», – сказав міністр.
Міністр зазначив, що під час переговорів в Парижі міжнародні партнери, зокрема, канцлер Німеччини Ангела Меркель, з розумінням поставилися до ситуації в Україні і готові надалі підтримувати офіційну позицію Києва. Що стосується Кремля, то його представники вели себе емоційно і не компетентно:
«У пана Суркова здали нерви, під час зустрічі він кинув папери на стіл і кричав: ми так не домовлялися. Російська сторона запропонувала продовжувати розведення військ. Де розводити? У Мар’їнці? Де кожен метр политий кров’ю. Відведення означає здачу наших позицій на кілометри. Або в Широкиному, де ми зайняли таку позицію, щоб Маріуполь убезпечити? Це дурниця. Ми ясно дали зрозуміти, гуманітарні коридори – це добре, тому що людям треба дати можливість перетинати лінію розмежування без черг. У Луганській області немає жодного коридору, де може проїхати машина … Ми не збираємося бути ДОМІНІОНОМ Росії, на першому місці для нас – українські інтереси. А далі, ми готові з повагою ставитися до всіх думок», – заявив Арсен Аваков.
За підсумками нормандської зустрічі Україна і РФ домовилися про обмін полоненими до 31 грудня 2019 р., розведення військ ще в трьох пунктах на лінії зіткнення, розмінування, припинення вогню і розширення мандата ОБСЄ для забезпечення цілодобового моніторингу ситуації на сході України.
Що стосується контролю над кордоном, то українська делегація висловила свою тверду позицію: «Україна ніколи не поступиться своєю територією і не дозволить впливати на вектор свого руху і розвитку. Вибори на Донбасі можуть відбутися тільки після повернення Україні контролю над її східним кордоном». Це питання активно обговорювалося і дискусія буде продовжена під час наступної зустрічі лідерів «нормандської четвірки», яка повинна відбутися навесні 2020 року.